Kayaçlar Nedir Hakkında Bilgi

Kayaçlar Nedir

Kayaçlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kayaçlar Nedir, Kayaçlar Ne Anlama Gelir, Kayaçlar Ne Demektir, Kayaçlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kayaçlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kayaçlar Anlamı

Yerkabuğunu oluşturan katı maddeler. Kütle hâlinde bulunabildikleri gibi (kumtaşı), tanecikler hâlinde de (kum) bulunabilirler. Gerçekte kayaçların, minerallerin tersine, homojen bir yapıları ve belli bir kimyasal bileşimleri yoktur. İçlerinde çeşitli mineraller bulunabilir. Kayaçlar başlıca iki elementin, oksijen ve silisyumun bileşiklerinden oluşur. Kayaçlarda bu iki elemente ya silis biçiminde ya da alüminyum, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi elementlerle silikatlar biçiminde rastlanır.

Silis ve silikatlar, yerkabuğunu oluşturan kayaçların %95′ini meydana getirirler. Kayaçlar magmatik, tortul ve başkalaşmış kayaçlar olmak üzere üç grupta incelenirler. Magmatik kayaçlar, bir silikatlar karışımı olan ergimiş hâldeki magmanın ürünüdürler. Tortul kayaçlar, inorganik ve organik maddelerin birikmesiyle oluşur. Bunlar, ya başka kayaç kırıntılarının birikimi (kumtaşı), ya organik maddelerin birikimi (kömür ve bazı kireçtaşları) ya da kimyasal çökeleklerdir (anhidrit, jips).

Başkalaşmış kayaçlar, derinliklerde, ısı, basınç ya da kimyasal bir etki sonucu ortaya çıkarlar. Bunlar, değişim geçirmiş kayaçlardır. Tortul, magmatik ve hatta daha önceden başkalaşmış olan kayaçlar, bu yolla yapı değişikliğine uğrayabilirler.

Konu ile ilgili aramalar: Kayaçlar Nedir Kayaçlar ödev ara Kayaçlar kelime anlamı Kayaçlar sözlükte ara Kayaçlar ansiklopedi bilgi bankası ara Kayaçlar ne demek Kayaçlar neye denir

Kayaçlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver