Katot Tüpü Nedir Hakkında Bilgi

Katot Tüpü Nedir

Katot Tüpü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Katot Tüpü Nedir, Katot Tüpü Ne Anlama Gelir, Katot Tüpü Ne Demektir, Katot Tüpü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Katot Tüpü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Katot Tüpü Anlamı

Elektrik sinyallerinin gözle görülebilmesini sağlayan, huni biçimli elektron tüpü. Osiloskopun ve televizyon alıcılarının ana parçalarındandır. Katot tüpü, elektron demeti üreten bir elektron tabancası, elektron demetlerinin şiddetlerini, dolayısıyla görüntünün parlaklığını kontrol eden bir ızgara elektrot ve ayrıca elektron demetlerini görünür ışığa çeviren floresan bir ekrandan oluşur. Elektron demetleri, elektrostatik ya da elektromanyetik yollarla saptırılarak ekranda istenen herhangi bir noktaya düşürülebilir. Elektron demeti, genel olarak yüksek frekans dalgalarının ekrana düşürülmesi için (osiloskoplarda olduğu gibi) elektrostatik yöntemle, parlak ve net bir görüntü (televizyon ve radar alıcılarında olduğu gibi) oluşturulması için de elektromanyetik yöntemle kontrol edilir. Bu yöntemler, eksi yüklü bir parçacık olmasından ötürü, elektronun elektrik ve manyetik alanlardan etkilenmesi özelliğine dayanır. Söz konusu alanların uygun biçimde seçilmesiyle elektron demetine katot tüpü içinde herhangi bir yol izlettirilebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Katot Tüpü Nedir Katot Tüpü ödev ara Katot Tüpü kelime anlamı Katot Tüpü sözlükte ara Katot Tüpü ansiklopedi bilgi bankası ara Katot Tüpü ne demek Katot Tüpü neye denir

Katot Tüpü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver