Katolik Nedir Katolikler Hakkında Bilgi

Katolik Nedir Katolikler

Katolik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Katolik Nedir, Katolik Ne Anlama Gelir, Katolik Ne Demektir, Katolik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Katolik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Katolik Anlamı

Hristiyanlıkta Vatikan (Roma) Kilisesi’ne bağlı olanlara verilen ad. “Evrensel” anlamına gelen Yunanca “catech” sözcüğünden türetilmiştir. Hristiyanların çoğu Katolik’tir. Kutsal kitapların en doğru metnini saptamak ve yorum yapmak yetkisi, İsa tarafından Aziz Petrus’a devredilen yetkilerin mirasçısı kabul edilen papaya aittir. 70 dolayındaki yerel kilisenin başında bulunan kardinaller, İsa’nın on iki havarisinin halefleridir ve papayı bunlar seçer. Roma’nın merkez sayılması, Aziz Petrus’un burada din uğruna dövüşerek ölmüş olmasından ileri gelmektedir.

Hristiyanlığın en eski çağlarında, bütün Hristiyanlar Katolik’ti. 9. yüzyılda Bizans Kilisesi “Ortodoks” adıyla Roma’dan ayrıldı. Yunanlılar ve İslâvlar, bu kiliseye bağlandılar. 16. yüzyıldaysa Protestanlık ortaya çıktı. İngilizler, İskandinavlar ve Almanlar çoğunlukla bu mezheptendir. Katoliklerde boşanma günah sayılır.

Katolikler, İncil ve papaya tam bağlı, değişik düşünce ve eleştiriye karşı pek hoşgörülü olmayan bir anlayışa sahiptirler. Son yıllarda Katolik Kilisesi, çağdaş dünya karşısında bir dizi reform kararı alma gereğini duymuştur. Bu kararlar hoşgörüye yönelik, diğer Hristiyan mezheplerine, Hristiyan olmayanlara ve hatta dinsizlere karşı anlayış gösterilmesini öngörür niteliktedir.

Konu ile ilgili aramalar: Katolik Nedir Katolik ödev ara Katolik kelime anlamı Katolik sözlükte ara Katolik ansiklopedi bilgi bankası ara Katolik ne demek Katolik neye denir

Katolik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver