Katie Melua Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Katie Melua Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Katie Melua Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Gürcü-Britanyalı şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen.

Sponsorlu Bağlantılar

Ketevan “Katie” Melua ; 16 Eylül 1984’te, Kutaisi, Gürcistan SSCB’de doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü batum’da geçirmiştir. Ailesinin “Ketino” diye hitap ettiği Ketevan Melua’nın babası Amiran kalp cerrahı ve annesi Tamara hemşiredir. Ailesiyle birlikte 8 yaşındayken Kuzey İrlanda’ya, 14 yaşındayken de İngiltere’ye yerleşti. Melua, 10 Ağustos 2005’te ailesiyle birlikte İngiliz vatandaşlığına geçti. Sonrasında İngiliz pasaportu sahibi oldu. Böylelikle daha önce Sovyet ve Gürcü vatandaşlığında bulunan Melua 21 yaşında üçüncü vatandaşlığına geçmiş oldu. Bir İngiliz televizyonunda düzenlenen yetenek yarışmasına katıldı ve birinci seçildi. Prestij sahibi bir sanat okulu olan BRIT School’da müzik eğitimi almaya başladı ve burada söz yazarı Mike Batt’ın dikkatini çeken Melua sonrasında Mike Batt menejerliğinde Dramatico plak ile sözleşme imzalayarak 2003 yılında müzik kariyerinin ilk adımını attı. 2005 yılındaBirleşik Krallık’ta albümü en çok satan kadın şarkıcıydı.

Kasım 2003’te henüz 19 yaşındayken ilk albümü olan Call Off The Search”ü hazırlayıp, yayımlandığında ilk 6 hafta müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. Albümdeki parçalardan biri olan “The Closest Thing to Crazy”, İngiltere’de noel şarkıları listesinde aday olarak yer almış ve listede kaldığı sürede radyoda yayınlanarak Katie Melua isminin duyulmasını sağlamıştır. Şarkı listede onuncu olabilmişse de şarkının kazandığı popülerlik albümün başarılı olmasını sağlamıştır. Ve albüm Birleşik Krallık’ta 1,8 milyondan fazla, Dünya çapında ise 3 milyon kopya sattı. İkinci albümü Piece by Piece Eylül 2005’te yayımlandı. Ekim 2007’de üçüncü stüdyo albümü olan Pictures, Mike Batt işbirliğinde yayımladığı son albümü oldu. 2008 yılına gelindiğinde Melua, 18 milyon poundluk servetiyle Sunday Times’ın 30 yaş altı genç müzik milyonerleri listesinde yedinci sıradaydı. Ancak küresel ekonomik kriz sebebiyle bu servetinin yarısını kaybetti.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver