Kasır Nedir Hakkında Bilgi

Kasır Nedir

Kasır anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kasır Nedir, Kasır Ne Anlama Gelir, Kasır Ne Demektir, Kasır Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kasır ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kasır Anlamı

Kırlık yerlerde, kıyı ya da orman içinde yaptırılmış küçük hükümdar sarayı ya da köşkü. Osmanlı Devleti döneminde padişahlar tarafından özellikle İstanbul’da birçok kasır yaptırılmıştır. Bunların en ünlüleri Sadabat Kasrı, Göksu Kasrı, Aynalıkavak Kasrı, Tersane Kasrı’dır. Padişahlar kıra çıkmak, eğlenmek, avlanmak gibi amaçlarla bahar ve yaz mevsimlerinde bu kasırlara gelirlerdi. Kasırlar çok odalı, süslü, değerli sanat yapıtlarıyla donatılmış olurlardı. Beylikler döneminde Konya, Kayseri gibi Anadolu kentlerinde de yaptırılmış değerli kasır örnekleri vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Kasır Nedir Kasır ödev ara Kasır kelime anlamı Kasır sözlükte ara Kasır ansiklopedi bilgi bankası ara Kasır ne demek Kasır neye denir

Kasır ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver