Kas Erimesi, Kas Erimesi Belirtileri, Kas Erimesi Neden Olur

kas erimesi nedenleri, kas erimesi nedenleri nelerdir, kas erimesinin nedenleri, kas erimesinin nedenleri nelerdir

Kas erimesi nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Her canlının hareket etmek için kasalara gereksinimi olduğu için kaslar, vücudumuzda önemli bir yer tutarlar. Her organda hastalığa yol açan faktörlerin olduğu gibi kasları da olumsuz etkileyen durumlar söz konusudur. Kas hastalıklarından en mühimi de şüphesiz, kas erimesidir.

 

Vücut ağırlığının 1/3′ü kas kütlesidir. Kasların hacmi yaşlandıkça azalır ve kaslarda güçsüzlük meydana gelir. Meydana gelen bu güçsüzlük hareket olanağını kısıtlar. 50 yaş üstü kişiler kas erimesinden dolayı tehlike altındalar. Kas dayanıklılığının azalması olarak bilinen kas erimesi, bağımsız yaşama hakkını elimizden alır.

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, kas erimesinin özellikli 80′li yaşlardan sonra daha büyük bir risk olduğunu söylüyor. 80 yaş üzerinde ki 10 kişiden 4′ü bu hastalığa yakalanıyor. Bu kişilerde düşmeler, düşme sonucunda kırıklar, yaralanmalar ve yatağa bağlı bir yaşam sürme sorunları gözleniyor.

Kas erimesinin nedenleri olarak Prof. Dr. Öktenli, protein eksikliği, hareketsizlik, kronik kalp-damar hastalıkları, sinir ve boyun fıtığı gibi kasları etkileyen hastalıklardır diye konuştur. Bu hastalığı önlemek için bol bol proteinli besinler tüketmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver