Karpal Tünel Sendromu, Karpal Tünel Sendromu Belirtileri, Karpal Tünel Sendromu Neden Olur

karpal tünel sendromu nedenleri nelerdir, karpal tünel sendromunun nedeni nedir, karpal tünel sendromunun nedenleri,

Karpal tünel sendromu nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

El ve bileklerde sık sık ağrılar, hissizleşme ve uyuşukluk görülüyorsa, karpal tünel sendromu hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu hastalık sürekli bilgisayar kullanan kişileri esir alıyor ve özellikle de geceleri oldukça şiddetli bir ağrı yaşanmasına neden oluyor. Karpal tünel sendromu hastaları bir an önce tedaviye başlamazlarsa, hayatlarında ciddi kısıtlamalar meydana gelebilir.

 

Karpal tünel sendromunun ortaya çıkma nedenleri arasında, mause ve klavye kullanmak yer alıyor. Çünkü kişi sürekli klavye ve mause kullandıkça median sinir adı verilen yapıda sıkışmalar oluşuyor. Bu sinir sıkışması sonucunda el parmaklar neredeyse hareketsiz kalıyor.

Masa başı çalışanlarının el ve bilekleri sürekli bükülü olduğu için ve el bileğine aşırı yük binen bir işte çalışanlarda bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Bu kişilerde zamanla kaslarda güçsüzleşme görülmekte ve kas erimesi meydana gelmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, karpal tünel sendromu olan kişilerin bir an önce uzman bir doktora başvurmalarını ve sorunun çok geç olmadan tedavi edilmesini önermekte. Tedavi olmayan yada tedaviye geç kalan hastalar yazı yazamama, araba kullanmama hatta poşet bile taşıyamama zorluğu çekebilirler. Erken tanı ile hastalık ilaç ve fizik tedavi sayesinde önlenebilir. Daha ileri ki evrelerde cerrahi işlem gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver