Karluklar Nedir Kimlerdir Nerede Kurulmuştur? Hakkında Bilgi

Karluklar Nedir Kimlerdir Nerede Kurulmuştur?

Karluklar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karluklar Nedir, Karluklar Ne Anlama Gelir, Karluklar Ne Demektir, Karluklar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karluklar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karluklar Anlamı

Eski Türk boylarından biri. Karahanlı devletini kuran Türklerden oldukları sanılıyor. Karluklar hakkında yeterli bilgi yoktur. Oğuz destanında Karlukların, Oğuzların bir kolu olduğu anlatılır. 8. yüzyılda Altay Dağları dolaylarındaki Yedisu’dan, Amuderya kıyılarına dek egemenlik kurdular. Suyap kentini alarak başkent yaptılar (776). Bu bölge öteden beri kervan yolları üstünde bellibaşlı kültür merkezlerinin yer aldığı bir bölgeydi (Balasagun, Barshan, Fergana vb.). 10. yüzyıla değin bu bölgede yaşayan Türk boyları arasındaki önemli yerlerini koruyan Karluklar, İslâmlık sonrasında da varlıklarını Karahanlılar içinde sürdürdüler.

Konu ile ilgili aramalar: Karluklar Nedir Karluklar ödev ara Karluklar kelime anlamı Karluklar sözlükte ara Karluklar ansiklopedi bilgi bankası ara Karluklar ne demek Karluklar neye denir

Karluklar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver