Karın Ağrısı Nedir-Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Karın Ağrısı Nedir-Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Karın Ağrısı Nedir-Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir
Karın Ağrısı

Karın Ağrısı

Karın ağrısı, adından da anlaşılacağı üzere karın bölgesinde görülen ağrı ve sancılara genel anlamda verilen isimdir. Karın ağrısı daha çok göbek ve altı bölgede kendisini hissettirir. Karın bölgesinde yer alan organların hastalıkları ve rahatsızlıkları, genel manada karın ağrılarının en önemli nedeni olarak ortaya çıkabilir. Bu ağrıların kesin nedenini tespit edebilmek için karın bölgesinin anatomisinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Karın ağrısına neden olan karın boşluğu bölgesinde yer alan organların başlıcaları şunlardır: mide, ince bağırsak, kolon (kalın bağırsak), karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas.

Karın ağrısı nadiren de karın bölgesinde yer almayan ancak konum olarak yakın olan organlarda meydana gelmekte ve karın bölgesine sirayet edebilmektedir. Örneğin akciğerlerin alt kısmı, böbrekler, rahim ve yumurtalıklar karın ağrısına neden olabilmektedir. Diğer yandan karın boşluğunda yer alan organlardaki rahatsızlıklar neticesinde ortaya çıkan ağrıların da karın boşluğu dışındaki organlarda hissedilmesi pekala mümkündür. Misal olarak pankreas iltihaplarında oluşan ağrılar karının arka kısmında bel bölgesinde hissedilebilir. Buna Yansıma ağrısı, yansıtılmış ağrı adı verilmektedir çünkü ağrının oluştuğu organ yerine yansıtıldığı organda bu ağrılar şikayet oluşturabilmektedir.

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Karın ağrısının en önemli sebebi karın bölgesinde oluşan yangılardır. Apandisit, divertikülit, kolit gibi rahatsızlıklar, bir organın gerilmesi veya distansiyonu, bağırsak düğümlenmeleri ile tıkanıklıkları, safra taşı neticesinde görülen safra kanalındeki tıkanma ve obstrüksiyonların karaciğere baskı oluşturması sonucunda görülen karın ağrıları, hepatit, iç organlara yetersiz kan gelmesi gibi nedenlerle karın ağrıları görülebilmektedir.

Karın ağrıları bazı durumlarda bir yangı, kanın yeterince ulaşamaması veya iç organlarda iç basınç neticesinde şişkinlik oluşturan nedenlerden bağımsız olarak ta görülebilmektedir. Buna en güzel örnek, irritabl bağırsak sendromu adı verilen tipik karın ağrısıdır. İrritabl bağırsak sendromunda görülen karın ağrıları tamamen sinirsel nedenlerle ortaya çıkmakta olup fizyoljik manada ağrıya neden olan bir rahatsızlık görülmemektedir.

Karın ağrısı nasıl anlaşılır

Karın ağrısını anlayabilmek için değişik bir takım teşhis yöntemleri mevcuttur:

– Öncelikle karın ağrısının bir takım karakteristik belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler aşağı yukarı herkeste aynıdır. Karın ağrısı genel olarak herkesin tecrübe ettiği bir ağrı çeşidi olduğu için hastanın kendisi kolaylıkla karın ağrısı şikayeti olduğunu tespit edebilmektedir.

– Doktorun fiziksel muayenesi ile karın ağrısı teşhis edilebilir.

– Laboratuar, radyolojik ve endoskopik testleri ve cerrahi de karın ağrısı belirlenebilir.

Karın Ağrısının Belirtileri:

Karın ağrısı belirti olarak her ne kadar genel bir tanım dahilinde ele alınabilse de belirtinin özelliklerine göre nedenlerinin tespitinde de kolaylık sağlanabilir. Örneğin karın ağrısı aniden şiddetli bir biçimde geliyorsa kalın bağısakta kan dolaşımının kesilmesi (iskemi) ya da safra taşları tarafından sebep olunan safra yolları tıkanıklığı (biliyer kolik) ihtimali oldukça yüksektir.

Karın ağrısının oluştuğu bölge de karın ağrısına neden olan rahatsızlığın tespitinde kolaylık sağlar:

Apandisit’te daha çok alt sağ karın bölgesinde ağrı gelişir. Bu bölge zaten apandis in yer aldığı bölümdür.

Divertikülit’te sol alt karın bölgesinde karın ağrısı görülür. Bağırsak duvarının dışarıya doğru kesecik halinde çıkmasına divertikül adı verilmekte olup divertiküller sağ alt karın bölgesinde bulunmaktadır.

Safra kesesi ağrısı (biliyer kolik ya da kolesistit) durumlarında ise sağ üst karın bölgesi ağrısı görülmektedir.

Bağırsak tıkanmasında ilk önceleri kramp benzeri karın ağrıları nöbetler biçiminde görülmektedir. Bunun nedeni, bağırsak kaslarının bağırsakları sıkıştırmasıdır.

Safra kanallarının tıkanmasına neden olan safra kesesi taşları genellikle 30 dakika ile birkaç saat arasında süren kararlı (sabit) üst karın ağrısına neden olur.

Akut pankreatit durumlarında ise hafiflemeyen, sert ve düzenli seyir gösteren üst bölgede karın ağrıları görülmektedir.

UzmanTV  
Karın Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver