Karbüratör Nedir Ne İşe Yarar Görevi Hakkında Bilgi

Karbüratör Nedir Ne İşe Yarar Görevi

Karbüratör Nedir Ne İşe Yarar Görevi
Karbüratör anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karbüratör Nedir, Karbüratör Ne Anlama Gelir, Karbüratör Ne Demektir, Karbüratör Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karbüratör ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karbüratör Anlamı

Buji sistemiyle ateşlenen motorlarda, hava ve yakıt karışımını silindirlere gönderen donanım. Otomobil karbüratörlerini ana hatlarıyla oluşturan parçalar; seviye kabı, rölânti ayar vidası, karbüratör kelebeği, venturi ve hızlandırma pompasıdır.

Seviye kabı, yakıtın depolandığı yerdir. Karbüratör kelebeği, karışıma giden hava miktarını azaltarak, motor daha soğukken silindirlere yakıt oranı yüksek bir karışımın gitmesini sağlar. Motor ısınınca, kelebek bir jikle kolunun yardımıyla, kademeli olarak ve motorun hızına duyarlı olarak kendiliğinden açılır. Jikle kolu, bazı otomobillerde elle, bazı otomobillerde de ısıya bağlı olarak kendiliğinden hareket eder. Karbüratör kelebeği bir miktar açıldığında, çevresindeki basınç düşer ve karışıma daha çok yakıt alınır. Daha sonra, hava akışını denetlemeye yarayan venturi ve rölânti ayar vidası, düşük basınçlı bir ortam hazırlayarak, karışıma alınan yakıt miktarını ve hava-yakıt oranını sabit duruma getirir. Hızlandırma pompası, kelebek açıldığında karışıma yakıt göndermek için kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Karbüratör Nedir Karbüratör ödev ara Karbüratör kelime anlamı Karbüratör sözlükte ara Karbüratör ansiklopedi bilgi bankası ara Karbüratör ne demek Karbüratör neye denir

Karbüratör ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver