Karbon Çevrimi Nedir Hakkında Bilgi

Karbon Çevrimi Nedir

Karbon Çevrimi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karbon Çevrimi Nedir, Karbon Çevrimi Ne Anlama Gelir, Karbon Çevrimi Ne Demektir, Karbon Çevrimi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karbon Çevrimi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karbon Çevrimi Anlamı

Karbonun biçim değiştirerek, doğada sürekli dolaştığı sürece verilen ad. Karbon çevrimi, atmosferle değişik ekosistemler arasındaki karbon dolaşımını ifade eder. Bitkiler atmosferden karbon dioksit alır. Bunu karbonlu bileşikkimlere çevirirler. Bitkiler bu bileşikleri solunumda enerji elde etmek için kullanırlar. Hayvanlar da bu bileşikleri bitkilerden alır ve temel yapı taşı olarak kullanırlar. Daha sonra canlıların solunumuyla karbon dioksit yeniden havaya verilir. Ayrıca ölü canlıların ve canlı atıklarının bünyesinde bulunan karbon ayrıştırıcıların faaliyetleriyle atmosfere karışır. İnsan etkisi olmadığı sürece, bu çevrimin, havadaki, canlılardaki ve sudaki oranı sabittir.

Petrol, kömür gibi fosil yakıtlardan enerji ve ısı elde etmek amacıyla yararlanılır. Bu yüzden insan etkisiyle atmosfere normalden daha fazla karbon verilir. Bu şekilde hava kirliliği ve bunun etkileri olarak da asit yağmurları ve sera etkisi oluşur.

Konu ile ilgili aramalar: Karbon Çevrimi Nedir Karbon Çevrimi ödev ara Karbon Çevrimi kelime anlamı Karbon Çevrimi sözlükte ara Karbon Çevrimi ansiklopedi bilgi bankası ara Karbon Çevrimi ne demek Karbon Çevrimi neye denir

Karbon Çevrimi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver