Karboksil Asitler Nedir Hakkında Bilgi

Karboksil Asitler Nedir

Karboksil Asitler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karboksil Asitler Nedir, Karboksil Asitler Ne Anlama Gelir, Karboksil Asitler Ne Demektir, Karboksil Asitler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karboksil Asitler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karboksil Asitler Anlamı

Bir karboksil grubu taşıyan ve R bir organik grup olmak üzere RCOOH genel formülüyle gösterilen geniş bir organik bileşikler grubu. R açık zincirli bir alkil grubuysa bunlara yağ asitleri de denir. Sistematikte söz konusu alkana bağlı olarak alkanoik asitler olarak adlandırılırlar. Bazıları (formik ve asetik asitler en basitleri olmak üzere sitrik, laktik, malik ve tartarik asitler) doğada serbest olarak ya da benzoik, oksalik ve salisilik asitlerin tuzları ve esterleri hâlinde bulunurlar. Birçok yağ asidi (oleik palmitik ve stearik asitler dahil) gliserin esterleri hâlinde bitkisel ve hayvansal yağlarda da bulunurlar. Karboksilli asitler esterlerin, asit anhidritlerin ya da asit klorürlerin hidrolizi ya da aldehitler ve birincil alkollerin yükseltgenmesiyle elde edilirler. Zayıf asitler olup, kuvvetleri R grubunun elektronegatifliğine bağlıdır. Bu nedenle tuzlarıyla birlikte, genellikle pH değişimini önleyici tampon çözeltiler olarak kullanılırlar. Türevlerinin birçoğu doğada kimyasal sentezlerde önem taşır.

Konu ile ilgili aramalar: Karboksil Asitler Nedir Karboksil Asitler ödev ara Karboksil Asitler kelime anlamı Karboksil Asitler sözlükte ara Karboksil Asitler ansiklopedi bilgi bankası ara Karboksil Asitler ne demek Karboksil Asitler neye denir

Karboksil Asitler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver