Karayemişin Faydaları, mide ülseri, bronşit ve egzamaya iyi geliyor

Son günlerde herkes karayemişin mucizevi faydalarını konuşuyor. Binlerce yıldır insanlar tarafından bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan karayemişin faydaları saymakla bitmiyor. Karayemiş meyvesi mide ülserinden bronşite kadar bir çok hastalığa iyi geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Karadeniz’in doğusu başta olmak üzere Türkiye’de farklı yörelerde doğal olarak yetişen karayemişin, meyve, yaprak, çiçek ve çekirdeklerinin mide ülseri, sindirim sistemi hastalıkları, bronşit ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bildirildi.

Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bektaş Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya meyvecilik kültürünün önemli merkezi konumundaki Türkiye’de, çeşitli yörelerde ”Taflan”, ”Gürcü kirazı”, ”Karamış”, ”Kattak”, ”Laz üzümü”, ”Laz yemişi” ve ”Tahnal” sözcükleriyle adlandırılan karayemişin, Karadeniz’de 20 türünün olduğunu söyledi.

Doğal olarak özellikle Karadeniz’in doğusu, Kafkaslar, Toroslar, Kuzey ve Doğu Marmara’da yayılış gösteren karayemişin, meyve üretimi yanında park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılan önemli bir tür olduğunu vurgulayan Erdoğan, ”Meyveleri taze veya kurutulmuş olarak tüketildiği gibi gıda sektöründe de reçel, pekmez, turşu, marmelat, konserve yapımı, pasta, kek, bisküvi ve kompostolarda aroma ve tat verme amacıyla değerlendirilmektedir” dedi.

‘Halk arasında tıbbi bitki olarak da bilinmekte”

Karayemişin meyvelerinin aroma verici gıda katkısı olarak kullanıldığını, yapraklarının ise tıbbi bitki olarak değerlendirildiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

”Meyve, yaprak, çiçek ve çekirdekleri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Bitkinin meyve ve çekirdekleri Türkiye’de halk arasında tıbbi bitki olarak da bilinmekte ve mide ülseri, sindirim sistemi hastalıkları, bronşit, egzama, hemoroid tedavisinde ve idrar söktürücü olarak değerlendiriliyor. Karayemişin bölgesel ağrılar üzerinde kullanıldığı da belirtilmekte.”

Erdoğan, karayemişin meyvelerinden elde edilen çekirdek yağlarının kozmetik sanayisinde ve teknik amaçlarla kullanıldığını ifade ederek, ”Yaprakları çay gibi demlenerek sinir bozukluklarına faydalı, öksürük dindirici ve spazm kesici olarak, taze yapraklarından elde edilen suyu da spazm çözücü ve bulantı kesici olarak kullanılıyor” diye konuştu.

”Fındık ve çaya alternatif olarak önemli”

Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde doğal olarak yetişen karayemişin fındık ve çaya alternatif ürün arayışındaki bölge için önemli bir meyve türü olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

”Hem estetik değeriyle süs bitkisi hem de bir meyve türü olarak beslenme ve insan sağlığı açısından sahip olduğu önemli avantajlara rağmen günümüzde gerek ülkemiz gerekse yurt dışında yeterince tanınan bir tür değildir. Bu nedenle Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen karayemişin özelliklerinin belirlenip insan beslenmesi üzerine etkilerinin net olarak ortaya konularak dünya meyvecilik sektörüne kazandırılması gerekir. Böyle bir çalışma aynı zamanda bitkinin gen kaynaklarını da koruma altına alacaktır.”

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Karadeniz gezısı esnasında sabah mide ağrısıyla kalktım….aslında mide koruyucum yanımdaydı fakat bulamadım…aklıma bir gün önce Fındıklı’da zıyaret dönüşü verilen karayemiş geldi hemen bir tabak dolusu yıkayıp yemeye başladım inanın yedıkce midemin asitliği ağrısı dindi…Allahım sana sonsuz şükürler olsun….

Cevap Ver