Karamanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur, Kim Kurmuştur Devlet Yönetimi Hakkında Bilgi

Karamanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur, Kim Kurmuştur Devlet Yönetimi

Karamanoğulları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karamanoğulları Nedir, Karamanoğulları Ne Anlama Gelir, Karamanoğulları Ne Demektir, Karamanoğulları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karamanoğulları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karamanoğulları Anlamı

Karamanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur, Kim Kurmuştur Devlet Yönetimi
Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra, Konya merkez olmak üzere kurulan beylik. Karamanoğulları Beyliği’ni kuran Karaman boyu, Alaettin Keykubat zamanında Orta Anadolu’ya yerleştirildi. Moğollara karşı sınır boylarını korudular ve Moğol ordularını birçok kez yendiler. 1277 yılında Konya’yı ele geçirdiler. İlhanlıların Anadolu valisi Timurtaş’ın, İlhanlılara başkaldırarak Memlûklere sığınması üzerine de bağımsızlıklarını ilân ettiler (1327). Bundan sonra Anadolu’nun en güçlü beyliği olarak, kendilerini Anadolu Selçuklularının vârisi olarak görmeye başladılar ve Anadolu birliğini kurmak için harekete geçtiler. Aynı amaçla hareket eden Osmanı Beyliği’nin en büyük rakibi oldular. Her fırsatta Osmanlıların karşısına dikildiler. Osmanlı Devleti, II. Bayezit zamanında Karamanoğulları Beyliği’ni ortadan kaldırdı (1487).

Konu ile ilgili aramalar: Karamanoğulları Nedir Karamanoğulları ödev ara Karamanoğulları kelime anlamı Karamanoğulları sözlükte ara Karamanoğulları ansiklopedi bilgi bankası ara Karamanoğulları ne demek Karamanoğulları neye denir

Karamanoğulları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver