Karahanlılar Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Hakkında Bilgi

Karahanlılar Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur

Karahanlılar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Karahanlılar Nedir, Karahanlılar Ne Anlama Gelir, Karahanlılar Ne Demektir, Karahanlılar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Karahanlılar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Karahanlılar Anlamı

Karahanlılar Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur
Orta Asya’da kurulan ilk Müslüman Türk Devleti. Karahanlı Devleti, Uygurların 840 yılında yıkılmasından sonra Bilge Kül Kadir Han tarafından, Batı Türkistan’da kurulmuştur. Karahanlılar hükümdarları Satuk Buğra Han zamanında İslâmiyet’i kabul ettiler. İslâmiyet, onun zamanında Türkler arasında hızla yayıldı. Samanoğulları ile mücadele eden Karahanlılar, 999 yılında Gazneli Devleti ile birleşerek Samanoğulları Devleti’ni yıktılar. Devletin en parlak dönemi Yusuf Kadir Han dönemidir. Yusuf Kadir Handan sonra zayıflayan devlet 1046 yılında doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Doğu Karahanlıların başkenti Kaşgar, Batı Karahanlıların başkenti ise Semerkant oldu. Doğu Karahanlı Devleti’ni 1130 yılında Karahıtaylar, Batı Karahanlı Devletini ise 1212 yılında Harzemşahlar Devleti ortadan kaldırılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Karahanlılar Nedir Karahanlılar ödev ara Karahanlılar kelime anlamı Karahanlılar sözlükte ara Karahanlılar ansiklopedi bilgi bankası ara Karahanlılar ne demek Karahanlılar neye denir

Karahanlılar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver