Karaciğer Yağlanması, Karaciğer Yağlanması Nedeni, Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir

karaciğer yağlanması sebebi, karaciğer yağlanması sebepleri, karaciğer yağlanmasının nedenleri, karaciğer yağlanmasının sebepleri

Karaciğerde yağlanma nedenleri

Tıp literatüründe hepatosteatoz denilen karaciğerde yağlanma problemi, bir takım sağlık problemli ile birlikte husule geldiği zaman siroza dönüşerek insan bedenini sağlıksız bıraktığı gibi, yaşamı da büyük ölçüde etkilemektedir. Bilhassa da, hepatit bulgularıyla ve karaciğerde fibrozis denilen bağ dokusu artımıyla birlikte husule gelen karaciğerde yağlanma, şüphesiz bu rahatsızlığı siroza döndürecektir. Karaciğerde yağlanmanın mütenevvi nedenleri bulunur. İşte yaptığımız araştırmalar sonucunda karaciğerde yağlanma sebepleri hakkında edindiğimiz bilgiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerde yağlanma nedenleri nelerdir?

Bizim ülkemizde karaciğerde yağlanmaya sebep olan en önemli faktör kilodur. Aşırı kilolu olmak karaciğerde yağ birikmesine sebep olan bir unsurdur. Karaciğerde aşırı kilo dışında yağlanmaya sebep olan diğer faktörlerin başında ise alkol tüketimi gelir. Diyabet hastalığı, kalp linit düzeyi yüksekliği, hepatit, rye sendromu, wilson hastalığı gibi bir takım sağlık problemlerinin de karaciğer yağlanması üzerinde etkileri bulunur. Ayrıca kullanılan tetrasiklinler ve kortizon ilaçları da karaciğerde yağlanma husule getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver