Karaboynuzotu ve Faydaları

KARABOYNUZOTU
Latince adı (TRIGONELLA FOENUM GRAECUM L.) dir. Avrupa’da yunanotu veya keçiyoncası şeklinde de tanınır. Yabani olarak Akdeniz Havzasından Orta Asya’ya kadar her yerde yetişir. Alp Dağlarının kuzeyinde tarımı yapılmaktadır. Olgun tohumları 20 santimlik aralıklarla toprağa ekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaboynuzotu tohumları öğütülerek toz haline getirilir. Keten tohumu gibi bu tozdan lapa yapılarak hasta uzuvlara sarılır. Bu metodla çıban, kan çıbanı ve testis şişmesi gibi hastalıklar tedavi edilebilir.

1 su bardağı kadar su içine 1 yemek kaşığı karaboynuzotu tohumu unu konur. Karıştırarak 3-5 dakika kaynatılır. Elde edilen mayi(sıvı) içine keten bir bez batırılarak ıslatılır. Bu bez sorunlu bölgeye sarılır. Bu işlem elde edilen mayi iyice soğuduktan sonra yapılır. Karaboynuzotu tohumundan daha iyi sonuç almak için bu metodu kullanmanız gerekir.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Göğüs ağrıları, balgam, bronşit, boğaz iltihabı ve diğer iltihaplanmalara karşı, ayrıca karın ağrısı için; 2 tatlı kaşığı karaboynuzotu tohumu tozu, 1 tatlı kaşığı rezene, 1,5 su bardağı su içinde 3-5 dakika kaynatılır. İçine bal da ilave edildikten sonra her saat başı bu çaydan 1 yemek kaşığı içilir. Saat başı günde 8-10 defa içebilirsiniz.

Bu güzel bitki sayesinde inme (felç) sonucunda meydana gelen dil felci de tedavi edilebilir. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz çaydan hastaya günde 2-3 su bardağı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver