Kansere Karşı Beslenme Nasıl Olmalı, Kansere Karşı Beslenme Nasıl Olmalıdır, Kansere Karşı Beslenme Önerileri

kansere karşı koruyucu besinler, kansere karşı önlemler, kansere karşı yiyecekler, kanseri önlemek için

Kansere karşı beslenme

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Düzenli ve sağlıklı beslenme her çeşit hastalığın meydana gelmesini önlediği gibi, çağımızın illet hastalığı olan kanseri de önlemektedir. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme, kanseri önlemek için alınması gereken en güzel önlemdir. Beslenme uzmanları kanseri önlemek için ne yemeli sorusuna, günlük 5 porsiyon sebze ve meyve, tahıl ürünleri, makarna, pirinç ve baklagil tüketilmelidir cevabını verdiler.

 

Kanser hastası olanların %35′i beslenme problemlerinden dolayı bu hastalığa yakalanmıştır. Uzmanların kansere karşı beslenme önerilerin dikkate alarak kanserden korunabilirsiniz.

Katı yağlar, çikolatalar, bulgur, kahve, mısır, meyve suları, yer fıstığı ve yağlı yiyecekler kansere neden olan besinlerdir. Bu besinleri tüketirken miktarlarına dikkat etmek gerekir. Bu besinlerde küflerin ve toksinlerin yayılma riski yüksektir. Ayrıca kızartma, kavurma ve tütsüleme gibi pişirme yöntemlerini sıkça kullanmakta kimyasal bileşenlerin çoğalmasına neden olduğu için kansere yol açar. Kavurma, tütsüleme ve kızartma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara ve fırınlama yöntemlerini tercih edin.

Alınan fazla kilolar da kansere yol açabilir. Alkol tüketimi ve sigarada kanser nedenleri arasındadır. Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalı, fazla kilolar verilmelidir.

Aşırı tuz, protein ve yağ tüketimi sağlıklı beslenmenin önüne geçen nedenlerdir. Yetişkin bir insan ağırlığının her kilogramı için günlük ortalama 1 gram protein almalıdır. Aşırı tuzlu besinler tüketilmemeli, turşu ve salamura tarzı besinleri tuzlayıp saklamak yerine dondurarak saklamalısınız.

Kanserden korunmak için alınması gereken önemleri toparlayacak olursak; bitkisel yiyeceklere ağırlık verilmeli, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı, kızartma yağları tekrar tekrar kullanılmamalı, spor yapılmalı, kırmızı et azaltılmalı, alkol ve sigaradan uzak durmalı, tuz azaltılmalı, günlük protein ihtiyacı yeterli miktarda ayarlanmalı, pirinç ve baklagiller tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver