Kanser İlacı İle Tüp Bebek, Kanser İlacı İle Tüp Bebek Şansı Arttırıyor Mu, Tüp Bebek Başarı Oranları

tüp bebek şansı, tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde kanser ilacı kullanmak, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar

Kanser ilaçları tüp bebek şansını arttırıyor

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp bebek tedavisinde yenilikler her geçen gün daha da artarak bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin içine su serpiyor. Gelişen teknolojinin, bu gelişmelerde ki payı da oldukça büyük. Üretilen yeni fikirler çeşitli uygulamalar ile bebek sahibi olmakta zorlanan çiftlerin sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu gelişmelerden bir tanesi de, meme kanserinde kullanılan ilaçların tüp bebek şansını arttırdığı yönde.

 

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmaya çalışan çiftlere, meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar umut oluyor. Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ, bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı:

“Meme kanseri tedavisinde amaç yükselen östrojen hormonu değerinin düşürülmesidir. Çünkü bu hormon kanseri tetikler. Östrojen hormonu üretimi frenlendiğinde beyinde yumurtlama hormonu harekete geçer, bu da gebe kalma şansını artırır. Başka bir deyişle östrojen hormonunun üretilmesini azaltacak olursak beyinde yumurtaları uyarmak için daha fazla faktör salgılanır. Tüp bebek tedavisine başvuran hastaların yüzde %30’unda yumurtalık rezervi azalmış olduğu dikkate alındığında bu tedavi umut vericidir.”

Tüp bebek tedavisi oldukça masraflı bir iştir. Doç. Dr. Ulun Uluğ, tüp bebek uygulamasında kanser ilaçlarının kullanılması ile bu masrafların daha da azalacağına dikkat çekti. Hem masraflar azalmış, hem de tüp bebek başarı oranları artmış olacaktır. Kanada’da uygulanan bu yöntem ile birçok kişi tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmuştur. Meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar ile, ileri yaş ve yumurtalık rezervi azalmış kadınlarda başarı şansı daha yüksektir.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların, kanseri tetikleyip tetiklemediği de merak konusuydu. Bu konuya da Doç. Dr. Ulun Uluğ, ilaçların herhangi bir yan etkisin veya kanser geliştirme etkisinin olmadığını söyleyerek açıklık getirdi. Daha önceden geçirilen meme ya da rahim kanserlerinin de tekrarlanma riski bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver