Kanser Hastaları Hagi Yiyecekler Uzak Durmalı, Kanser Hastaları Hangi Besinleri Yememeli, Kanser Hastaları İçin Beslenme

kanser hastaları için beslenme önerileri, kanser hastaları nasıl beslenmeli, kanser hastaları neleri yememeli, kanser hastalarına beslenme önerileri

Kanser hastaları ne yememeli?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser hastalığının oluşumunu tetikleyen birçok sebepler bulunur. Bunların içinde yanlış beslenmede yer almaktadır. Genetik olarak ortaya çıkabilen kanser gibi yanlış tüketilen yiyecek ve içeceklerinde etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kanser hastalarının dikkat etmesi gereken beslenme alışkanlıklarına değindi. Kanser hastalarının tüketmemesi gereken besinleri Müftüoğlu şöyle açıkladı:

“Kanser hastalarına bazı besinlerin tamamen yasaklanması ve bazılarınında az miktarda yenilmesine izin verilmelidir. İzin verilen besinlerin yenmesinde de aşırıya kaçmamaya ve abartmamaya dikkat edilmelidir.”

 

Kanser hastaları neleri yememeli?

 

İçerisinde şeker bulunan her türlü yiyecek ve içecekten uzak durulmalı. (Tatlı içecekler, meyve suları, meşrubat, kola, şekerli gıdalar, şekerli yiyecekler)

Beyaz ekmek, pastane ürünleri ve fırın mamüllerinden tüketilmemeli.

Fast food tarzı yiyeceklerin yenmesi kesinlikle yasaklanmalı.

Cips, bisküvi, galeta ve beyaz unlu gıdalar, kraker ve grisini besinlerinin yenmesi de sakıncalıdır.

Patates kızartması, mısır gevreği, makarna, çikolata da yenmemesi gerekenler arasında.

Sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmakta fayda var. Aynı zamanda füme balıklar ve tütsünlenmiş et ürünlerie yasaktır.

Hazır çorba, krema, süt tozu, reçel, şurup, alkol ve her türlü tatlandırıcılar, meyve şurupları, bal, pekmez gibi yiyecek ve içeceklerin kanser hastaları tarafından tüketilmemesi gerekenler arasındadır.

Bu besinler kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olduğu için uzak durulmasında fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver