Kanal Harekatı Nedir Nedenleri Sonuçları Hakkında Bilgi

Kanal Harekatı Nedir Nedenleri Sonuçları

Kanal Harekatı Nedir Nedenleri Sonuçları
Kanal Harekatı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kanal Harekatı Nedir, Kanal Harekatı Ne Anlama Gelir, Kanal Harekatı Ne Demektir, Kanal Harekatı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kanal Harekatı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kanal Harekatı Anlamı

I. Dünya Savaşı’nda Mısır’ın İngiliz işgalinden kurtarılması için yapılan savaş. Suriye’de güvenliği sağlamak ve İngilizlerin Mısır’ı ele geçirmelerini önlemek üzere kurulan 4. Ordu Komutanlığı’na, bahriye nazırlığı üzerinde kalmak koşuluyla atanan Cemal Paşa tarafından yönetildi. Harekâtın 14 Ocak 1915′te Birüsseba Bölgesi’nde başlayan birinci aşamasında 12.000 kişilik bir Osmanlı kuvveti Tih Sahrası’nı geçerek, Süveyş Kanalı’na vardı ve hatta bazı Türk müfrezeleri Mısır topraklarına ayak bastı. Ancak Süveyş Kanalı’na varan kuvvetlerin yanında 24 saatlik yiyecek ve içeceklerinden başka bir şey kalmadığı için harekât burada durdu ve kanala varan birlikler, El-Kantara’dan çekilmek zorunda kaldı (3 Şubat 1915). Birüsseba ve Gazze’ye geri döndü (4 Şubat 1915). Mısır’ı ve Süveyş Kanalı’nı ele geçirmek için 16 Temmuz 1916′da yeniden harekete geçildiyse de 4 Ağustos’ta yapılan saldırı başarısızlıkla sonuçlandı. 14 Ağustos 1916′da, birlikler El-Ariş’e kadar geri çekildi. Osmanlı kuvvetlerinin başarısızlığı üzerine İngilizler, 1916 yılı sonlarında karşı saldırıya geçtiler. 22 Aralık 1916′da El-Ariş’i ele geçirdiler. Bu İngiliz saldırısı karşısında Osmanlı ordusu, Sina Yarımadası’nı boşaltmak zorunda kaldı.

Konu ile ilgili aramalar: Kanal Harekatı Nedir Kanal Harekatı ödev ara Kanal Harekatı kelime anlamı Kanal Harekatı sözlükte ara Kanal Harekatı ansiklopedi bilgi bankası ara Kanal Harekatı ne demek Kanal Harekatı neye denir

Kanal Harekatı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver