Kan Zehirlemesinde Ne Yapmak Gerekir, Kan Zehirlenmesi, Kan Zehirlenmesi İlk Müdahale

kan zehirlenmesi ilk yardım, kan zehirlenmesinde yapılması gerekenler, kan zehirlenmesinin tedavisi,

Kan zehirlenmesi tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı üreme özelliğine sahip olan mikroplar vücutta zayıf bir bölge olduğunu anladıkları zaman tabir-i caizse anlaşarak o bölgeye doğru hücum ederler. Toplu bir halde zayıf buldukları dokuya hücum eden mikroplar bu bölgedeki damarı delerek kana karışır ve kana karışması sonucunda kan zehirlenmesi husule gelir.


Mikroplar bilhassa iltihaplı yaraları çok severler ve bu yaralardan daha kolay bir şekilde kana sızarlar. Tıp dalında septisemi olarak tanımlanan kan zehirlenmesi aynı zamanda mikropların diş eti, bademcik, safra kesesi, böbrek ve rahim gibi iltihaplanma oranı yüksek olan kısımlarda kana karışması ile oluşur.

Kan zehirlenmesi yaşayan bir bireyde halsizlik, yorgunluk, ateş, tırnaklarda morarma, dil kuruluğu, cildin soğuması, terleme, nabzın düşmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Kan zehirlenmesinde hasta evde tedavi edilebilir. Hastanın alacağı antibiyotikler kan zehirlenmesini durdurur. Geçtiğimiz yıllarda kan zehirlenmesinden ölen kişilerin sayısı hayli fazlaydı, artık günümüzde  bu sayı ciddi anlamda azalmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver