Kan Kanseri, Kan Kanseri Belirtileri, Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir

kan kanseri lösemi nedir, kan kanseri nedir, lösemi belirtileri, lösemi belirtileri nelerdir

Lösemi nedir, belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tam olarak nedeni bilinmese de ölümle sonuçlanan hastalıklardan biridir, lösemi. Genellikle 2-5 yaş arasındaki çocukları hedef alır. Lösemi halk arasında kan kanser olarak bilinir. Kan kanseri olan bir çocuk eğer 10 yaşın altındaysa tedaviden olumlu cevap almak mümkün olabilirken, 10 yaş üzerindeki çocuklarda tedavi şansı daha azdır.

 

İnsan vücudunda kan üretimini gerçekleştiren kemik iliğinde ana hücreler bulunur. Bu ana hücrelerdeki değişim nedeniyle olgun olmayan kan hücreleri vücuda yayılır. Olgun olmayan kan hücrelerinin diğer kan hücrelerine göre daha çok artması ve yaygınlaşması lösemi hastalığına neden olur.

 

Lösemi Belirtileri

 

Lösemi yani kan kanseri belirtileri iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, cilt altında, burun ve dişlerde kanama görülmesi, özellikle bacak kemiklerinde ağrı, lenf düğümlerinde şişmeler olarak tanımlanır. Lösemi hastalığı belirtileri hayatı olumsuz etkilese de kan kanseri umutsuz bir hastalık değildir.

Lösemi tedavisi için son yıllarda kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. Kemik iliği naklinde %85 başarı sağlanıyor. Bu hastalığın tedavisinde moral desteği de çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver