Kan Basıncı Nedir Hakkında Bilgi

Kan Basıncı Nedir

Kan Basıncı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kan Basıncı Nedir, Kan Basıncı Ne Anlama Gelir, Kan Basıncı Ne Demektir, Kan Basıncı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kan Basıncı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kan Basıncı Anlamı

Vücutta kanı damarlarda dolaşım durumunda tutan basınç düzeyi. En yüksek düzeyine sistolik basınç denir ve kalbin her vuruşuyla ya da sol kulakçıktan aorta kanın geçişiyle ve kalbin büzüşme hareketiyle belirlenir. En düşük düzeyine diastolik basınç denir, kalbin iki vuruş arasındaki gevşeme dönemine denk düşer. Kan basıncı tansiyon aletiyle ölçülebilir. Kan basıncını belirleyen yüreğin kasılmaları ile damarların kan akımına karşı gösterdiği direnç, ayrıca dolaşıma katılan kanın miktarı ve yapışkanlığıdır. Sağlıklı bir vücutta, kan basıncının belli bir düzeyde sabit tutulabilmesi gerekir. Heyecan, korku ve sinirlilik gibi durumlar, çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar kan basıncını değiştirirler. Kan basıncının olağandan yüksek olmasına hipertansiyon, düşük olmasına hipotansiyon denir.

Konu ile ilgili aramalar: Kan Basıncı Nedir Kan Basıncı ödev ara Kan Basıncı kelime anlamı Kan Basıncı sözlükte ara Kan Basıncı ansiklopedi bilgi bankası ara Kan Basıncı ne demek Kan Basıncı neye denir

Kan Basıncı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver