Kan Basıncı, Kan Basıncı Nasıl Dğşer, Kan Basıncı Nasıl Düşürülür

kan basıncı ne ile yarar, kan basıncı nedir, kan basıncı ölçümü, kan basıncının düşmesi

Kan Basıncı Nedir? Kan Basıncı Nasıl Olur?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyon, kanın damarlar içindeki sahip olduğu basınçtır. Bu basıncın bir üst sınırı (büyük veya sistolik tansiyon), bir de alt sınırı (küçük veya diyastolik tansiyon) vardır. Kan basıncı nedir? Kan basıncı nasıl ölçülür? Gibi sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz…

 

 

Nasıl Ölçelim?

Tansiyon aletleri cıvalı, ibreli veya elektronik olabilir. Elektronik olanlar ise bilek veya koldan ölçüm yapabilir. Tansiyon normal olarak gün içinde değişiklikler gösterebilir. Ancak istirahat halinde ölçülen tansiyon, hep normal sınırlar içinde olmalıdır. İlk ölçümlerde her iki koldan da ölçüm yapılmalıdır. Tansiyon, normalde sağ kolda biraz daha yüksek olabilir (10 mm cıva kadar) ve sağ koldan ölçüm daha doğrudur.

Tansiyon, normal olarak gece uykuda iken %10-20 oranında düşer. Normalde görülen bu düşmenin olmaması kalp damar hastalıkları açısından risk yaratır. Tansiyonun ölçümü oldukça basittir. Kendiniz de rahatlıkla ölçebilirsiniz. Üst koldan veya el bileğinden ölçüm yapan elektronik aletler, kendi başınıza ölçüm yapmak için oldukça uygundur. Bu cihazlarla ölçüm yaparken cihaz kalp hizasında olmalıdır. Dinleme aletiyle ve manşon kullanarak ölçüm yapmak isterseniz bunun tekniği hakkında doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Elektronik cihazlar ölçümlerde nabız sayısını da verirler. Ritim düzensizliklerinde cihazın gösterdiği nabız normalden düşük olabilir.

Tansiyonunuzu ölçtürürken en az 5 dakika dinleniniz ve kolunuzu sıkmayan giysiler giyiniz. Tansiyon normalde oturur durumda iken ölçülmelidir.

Daha ayrıntılı bilgi:

SIK SORULAN SORULAR/Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Sürekli kan basıncı ölçüm sistemi (ABPM):

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver