Kamerun Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Kamerun Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Kamerun anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kamerun Nedir, Kamerun Ne Anlama Gelir, Kamerun Ne Demektir, Kamerun Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kamerun ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kamerun Anlamı

Kamerun Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Kamerun Cumhuriyeti olan ve Orta Afrika’nın batısında yer alan kıyı ülkesi. Başkenti Yanunde olan ülke 475 440 km2lik bir alanı kapsar. Kuzeybatıda Nijerya, doğuda Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti, güneyde Gabon, Kongo ve Ekvator Ginesi ile çevrilidir. Yönetim biçimi Cumhuriyet olan ülkenin nüfusu 15 891 531 kişidir (2000). Para birimi CFA frangı, resmî dili Fransızca ve İngilizcedir.

Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 2000 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 6 yıl, ortalama ömür 56 yıldır. Ülkenin başlıca kentleri; Yanunde, Douala, Marua ve N. Kongsamba’dır. En büyük kenti Douala, en yüksek dağı Kamerun (4070 m), başlıca akarsuları Sanaga, Nyong, Logone ve Occidental’dir.

Güneyde yağmur ormanlarıyla kaplı kıyı düzlükleri uzanır. Ortadaki plâto giderek yükselerek batıdaki dağlarla birleşir. Kuzeydeki çalılık alanlar, Çad Gölü çevresindeki bataklıklarla kavuşur. İklimi yüzey şekillerine göre değişiklik gösterir. Kıyı boyunca tropikal iklim, kuzeyde yarı kurak ve sıcak bir iklim görülür. Alüminyum, kereste ve kauçuk ülkenin doğal kaynaklarıdır. Kamerun’da büyük ölçüde tarıma dayalı, gelişme yolunda bir piyasa ekonomisi yürürlüktedir. Başlıca tarım ürünleri kakao, kahve, hindistan cevizi, çay, muz, pamuk ve tütündür.

Konu ile ilgili aramalar: Kamerun Nedir Kamerun ödev ara Kamerun kelime anlamı Kamerun sözlükte ara Kamerun ansiklopedi bilgi bankası ara Kamerun ne demek Kamerun neye denir

Kamerun ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver