Kamboçya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Kamboçya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Kamboçya anlamı bilgi bankasıKamboçya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kamboçya Nedir, Kamboçya Ne Anlama Gelir, Kamboçya Ne Demektir, Kamboçya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kamboçya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kamboçya Anlamı

Resmî adı Kamboçya Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ve Güneydoğu Asya’da Çinhindi Yarımadası’nın güneybatı kesiminde yer alan ülke. Batıda ve kuzeyde Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ile çevrilidir. Yüz ölçümü 181 040 km2, başkenti Phnom Penh, nüfusu 11 918 865 kişidir (2000). Yönetim biçimi cumhuriyet olan ülkenin para birimi riel, resmî diliyse Khmer dilidir.

Mekong deltasının ve Tonle Sap Gölü’nün bulunduğu ülke topraklarının dörtte üçünü kaplayan orta kesim geniş ovalarla kaplıdır. Ülkenin güneydoğusu dağlıktır. Tropikal yağmurlu muson iklimi egemendir. Sıcaklık 20°C ile 36°C arasında değişir. Ülke topraklarının %75′i ormanlıktır. Yağışın fazla olduğu kesimlerde tropikal ormanlar, alçak alanlarda yaprak döken ormanlar ve ağaçlı savanlar görülür. Demir, bakır, manganez, kereste ve kauçuk ülkenin doğal kaynaklarıdır. Pirinç başlıca tarımsal ürün, besin maddesi ve en önemli ihraç ürünüdür. Öteki tarım ürünleri arasında az miktarda üretilen şeker kamışı, mısır ve fasulye sayılabilir. Ülkenin ekonomisi tekstil ve çimentoya dayalıdır.

Başlıca kentleri; Phnom Penh, Kampong Cham, Batdambang, Kampat ve Krachel’dir. En büyük kenti Phnom Penh, en yüksek dağı Aoral (1771 m), en uzun ırmağı Mekong ve en büyük gölü Tonle Sap’tır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 710 $ (1999), zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrü 52 yıldır.

Konu ile ilgili aramalar: Kamboçya Nedir Kamboçya ödev ara Kamboçya kelime anlamı Kamboçya sözlükte ara Kamboçya ansiklopedi bilgi bankası ara Kamboçya ne demek Kamboçya neye denir

Kamboçya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver