Kalyon Nedir Hakkında Bilgi

Kalyon Nedir

Kalyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kalyon Nedir, Kalyon Ne Anlama Gelir, Kalyon Ne Demektir, Kalyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kalyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kalyon Anlamı

Buharlı gemilerin icadından önce kullanılan yelkenli ve kürekli savaş gemilerinden birine verilen ad. Daha çok iki ve üç ambarlı, ahşap, büyük savaş gemileri bu adı alırlardı. Kalyon deyimi sonradan üç ambarlılarla iki ambarlı olan “kapak”lar için de kullanılmaya başlanmıştır. Birden çok güvertesi olup yelken kullanan gemilere de kalyon dendi. Bunların, karaka, barça, karavela, burton gibi çeşitleri vardı. Osmanlı bahriyesinde kalyon türünden savaş gemileri ilk kez II. Bayezit devrinde kullanıldı. Zamanla kalyon yapımı büyük gelişmeler göstererek, 1682 yılından itibaren 110 adet top taşıyabilen kalyonlar yapılmaya başlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Kalyon Nedir Kalyon ödev ara Kalyon kelime anlamı Kalyon sözlükte ara Kalyon ansiklopedi bilgi bankası ara Kalyon ne demek Kalyon neye denir

Kalyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver