Kalp Yetmezliği, Kalp Yetmezliği Hastalığı, Kalp Yetmezliği Hastalığı Neden Olur

kalp yetmezliği nasıl olur, kalp yetmezliği nedenleri, kalp yetmezliğinin nedenleri, kalp yetmezliğinin nedenleri nelerdir

Kalp yetmezliği neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlığımız için önemli hatta en önemli organlardan bir tanesi olan kalp, yeterli seviyede ve doğru şekilde çalışmadığı taktirde vücut için tehlikeli bir organ olmaya başlar. Yaşam kaynağımız olan kan, kalp ile vücudun her yerine dağılır ve yaşamamızı sağlar. Kalbin yeterli düzeyde çalışmaması durumunda kanda ulaşmak istediği yerlere ulaşamaz ve bazı dokular kandan yoksun kalır. İşte bu ve bunun gibi birçok sağlık sorunları, kalbin yetersiz olduğu durumlarda meydana gelmektedir. Bu soruna da tıp dalında kalp yetmezliği hastalığı denir. Peki kalp yetmezliği neden olur?

 

Kalp yetmezliği nedenleri bir takım sağlık problemleri sonucu meydana gelmektedir. Kalp kasılmalarında ki yetersizlikten kaynaklanan kalp yetmezliği, kalp kasında görülen hastalıklarla ilişkilidir. Kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, aşırı alkol kullanımı, kalp kapaklarında ki problemler kalp yetmezliğini tetikler.

Kalp yetersizliği, tedavisi hemen yapılması gereken sağlık sorunlarından en önemlisidir. Bu hastalıkta kalp çalışır ; ancak yeterli seviyede değildir. Kan akışında azalmadan dolayı kalp sahip olduğu kasılma yeteneğini yitirir ve kanı pompalayamaz duruma gelir. Kanın pompalanma işlemi gerçekleşmediği için vücut ihtiyacı olduğu kanı alamaz ve ve dokularda oksijensiz kalır. İşte tüm bu sorunların görülmesi kalp yetersizliğine işarettir.

Kalp yetmezliğinden dolayı dokular ihtiyacı olan kanı alamadıkları için başka hastalıklarında görülme olasılığı yüksek olur. Özellikle kan akışında görülen bu eksiklik damarlarda kan birikmesine, böbreğin su toplamasına, vücudun tuz tutumunun artmasına yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver