Kalp pilleri ve ensülin pompaları hacklenebilir mi? durdurulabilir mi? ayarları değiştirilebilir mi?

Hızla gelişen teknolojinin insan sağlığına ve yaşamına ne kadar büyük faydaları olduğu tartışılmaz bir gerçek. Fakat hepsi bu kadarmı? Hayır! Bu gelişen teknoloji kötü ellerde kullanılırsa insan yaşamına da en çok zararı veren şey olabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun son örneği de insanın yaşaması için şart olan kalp pilleri ve ensülin pompaları gibi elektronik cihazların hacklenmesi konusudur. Bu tip cihazları kullanan insanlar gerçekten böyle bir tehdit karşısında oldukça kaygılılar. Peki kalp pilleri ve ensülin pompaları gerçeken saldırılarla durdurulabilir mi yada ayarları değiştirilebilirmi?

İSTANBUL – İçinde haberleşme elektroniği bulunan cihazlar çoğaldıkça, onlarla ilgili saldırı riskleri de beraberinde geliyor. Şimdi bu sorun insan vücudunun içine konan tıbbi protezlerle ortaya çıkıyor.

Bilgi Çağı’nın haberine göre; kalp pilleri, ensülin pompaları gibi elektronik cihazlar hasta vücudunun içinde yaşamsal bir görevi sürdürürken, çevreden gelebilecek elektronik saldırılara karşı büyük bir risk kaynağı oluşturuyor.

Tehlikenin önemine işaret etmek üzere ABD’de yapılan Black Hat Teknik Güvenlik Konferansı’nda bir konuşmacı kendi kullandığı ensülin pompasını dışarıdan müdahale ile nasıl durdurabilmenin, ayarlarını nasıl değiştirmenin yollarını gösterdi.

Konferansta söz konusu olan ensülin pompasına 6 rakamlı (bir milyon kombinasyonlu) bir PIN numarası ile erişilebildiği bilgisi verilirken, kalp defibrilatörünün aynen bu yolla çözülüp uzaktan kontrol altına alınabilmesinin mümkün olduğu ele alındı.

Cihazlarla iletişim kurabilmek aynı zamanda haberleşme protokolunu bilmeyi gerektiriyor. Bu protokolları firmalar kendilerine özgü tasarımlayıp gizli tutuyor. Ancak pahalı da olsa, uzman da gerektirse, cihazların yanına sokulup yayılan elektronik işaretleri kaydetmek ve bilgisayarla analiz ederek protokolu çözmek mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver