Kalorifer Nedir Hakkında Bilgi

Kalorifer Nedir

Kalorifer anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kalorifer Nedir, Kalorifer Ne Anlama Gelir, Kalorifer Ne Demektir, Kalorifer Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kalorifer ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kalorifer Anlamı

Merkez ve depo durumunda olan bir kazandan çıkan sıcak havayı, suyu ya da buharı borularla dolaştırmak yoluyla yapının her yanını ısıtan sistem. Merkezi ısıtma da denmekle birlikte bu daha çok birden fazla yapının tek bir merkezdeki kazan ya da kazanlar aracılığıyla ısıtılması anlamında kullanılır. Kalorifer, kömür, fuel-oil ya da başka bir uygun yakıtın yakıldığı bir kazanda çalışma akışkanının (su, su buharı ya da hava) ısınması ve bu akışkanın kapalı bir sistem içinde dolaşırken konveksiyon yoluyla yapı içindeki havayı ısıtması ilkesine dayanır. Akışkandan ortam havasına ısı aktarımı esas olarak radyatörlerle sağlanır. Kalorifer radyatörleri, ısı aktarımını kolaylaştırmak için geniş bir yüzey alanına sahiptirler. Küçük yapılarda çalışma akışkanı “doğal sirkülasyon”la, yani ısınan su yükselir ya da ısınan hava yükselir ilkesine göre sistemi dolaşır. Büyük yapılarda ise sıcak suyu ya da buharı sisteme pompalarla (devridaim pompası) dağıtmak gerekir.

Konu ile ilgili aramalar: Kalorifer Nedir Kalorifer ödev ara Kalorifer kelime anlamı Kalorifer sözlükte ara Kalorifer ansiklopedi bilgi bankası ara Kalorifer ne demek Kalorifer neye denir

Kalorifer ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver