Kalori

Kalori nedir?

Fransızca “calor”, sıcaklık, ısı anlamı taşır. Kalori bundan türetilen bir sözcüktür. Yasal olarak kabul edilmemekle birlikte CAL simgesi de enerji birimi olarak kullanılır. Enerji alınması ile enerji tüketimi arasında bir denge olması şarttır. Eğer enerji üretimi ile tüketimi eşitse, vücut ağırlığı aynı düzeyde kalır. Tükettiğinden fazla kalori alanlar ise, ister istemez kilo alırlar. Yaktığından daha az yemek yiyenler ise zayıflar, çünkü tükettiği enerji açığını vücuttaki yağ stoklarından karşılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Günde ne kadar kalori yakarız?
Yaklaşık kalori tüketimi, oturan ve bedensel hareketleri çok hafif olanlarda 2000 ile 2500, orta ağırlıkta işlerde ise, günde 2800 kaloridir.

Ağır işçiler, yüksek performanslı spor yapanlar, günde 3300 ile 5000 kalori yakarlar. Bu yüksek değerler sadece erkekler için geçerlidir.

Saatte ne kadar kalori yakıyoruz?

Araba kullanırken yaklaşık 60 kalori; yürüyüş, botta kürek çekmek, bahçeyle uğraşmak, 180 kalori; bisiklete binmek, 210 kalori; sandalda kürek çekmek, 240 kalori; buz pateni, masa tenisi, 300 kalori; kurbağalama yüzme, 420 kalori; tenis ve jimnastik, 450 kalori; kayak yapmak, 480 kalori; kayakla kros: 600 kalori; futbol, 750 kalori gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver