Kalkanesu Kırıkları, Kalkaneus Kırığı, Kalkaneus Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

kalkaneus kırıklarının tedavisi, topuk kemiği kırığı nasıl tedavi edilir, topuk kemiği kırıkları, topuk kemiği kırıklarının tedavisi

Kalkaneus (topuk kemiği) kırıklarının tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Topuk kemiği olarak ta bilinen kalkaneus, ayağın yerle temas ettiği bölgede bulunmakta ve kalkaneusun üst kısmı ayak bileği ile eklem oluşturduğu için kaliteli yaşam açısından önemi büyüktür. Kalkaneus kırıkları ağır yük taşıma, yüksek bir yerden ayak üstü düşme ya da topuğa alınan bir travma sonucunda husule gelerek kişinin yürümesini engellemektedir.

Şişlik, ağrı, morarma, ayağın üstüne basamama, yürümekte zorlanma gibi bulgular kalkaneus kırıklarının semptomları arasında olmakta ve bu şikayetlerle hekime başvuranların radyolojik incelemeden geçmesi ile sorun tespit edilir. Kalkaneus kırığının teşhisi konduktan sonra tedavi sürecine hemen başlanılmalıdır. Tedavi öncesi hekim topuk kemiğini bilgisayarlı tomografi ile inceleyebilir ve MR isteyerek hasarı değerlendirebilir.

Kalkaneus kırıklarının tedavisi için öncelikle mevcut kırığın eklem içine uzanıp uzanmamasına bakılır ve tedavi ona göre şekillendirilir. Eklem içine uzanan kırıklar hastada ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Eğer eklem içindeki kırık çok parçalı değil ise ortopedi uzmanı açık cerrahi operasyonla düzgün bir eklem yüzeyi oluşturur. Eklem içine uzanmayan kırıklarda alçı tedavisi yeterli olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver