Kalıpçılık Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kalıpçılık Teknikeri, Kalıpçılık Teknikeri hakkında, Kalıpçılık Teknikeriile ilgili bilgi, Kalıpçılık Teknikeri mesleği, Kalıpçılık Teknikerinasıl olunur, Kalıpçılık Teknikeri olmak için, Kalıpçılık Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Kalıpçılık Teknikeri özellikleri, Kalıpçılık Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Kalıpçılık Teknikeri Görevleri
Üretilecek ürünün cinsine göre yapılacak kalıpta kullanılacak malzeme türünü belirler, Üretilecek kalıbın maliyet hesabını yapar, İmal edilecek ürünün projesini inceler, yapılacak olan kalıbın tasarımını yapar, tasarımını yaptığı kalıbın yapım resmini teknik resim kurallarına uygun olarak çizer, parçaların imali için gerekli alet ve malzemeleri belirler, kalıbı üretim aşamasında ve üretim sonrasında inceler, varsa hatalarını düzeltir veya düzelttirir, gerektiğinde tasarladığı kalıbı tümüyle kendisi yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kalıpçılık Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Demir, çelik, bakır, sac, alüminyum gibi metaller, Matkap, eğe, pafta gibi el aletleri, çeşitli kontrol aletleri, Vargel, planya tezgahı, sütunlu matkap tezgahı, Mikrometre, kumpas, gönye vb. ölçü ve kontrol aletleri, Plastik ve plastik türü malzemeler, kaynak makinesi.

 

Kalıpçılık Teknikeri Özellikleri
Kalıpçılık teknikeri olmak isteyenlerin; şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü eşgüdümle kullanabilme, tasarımlarını çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip, bedence sağlam ve dayanıklı, dikkatli ve aynı işi sürekli yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir.

 

Kalıpçılık Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Kalıpçılık” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Endüstriyel Kalıpçılık” olarak değişmesi nedeniyle, “Kalıpçılık” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Kalıpçılık” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Kalıpçılık Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 2 yıldır.

 

Kalıpçılık Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Kalıpçılık” ön lisans diploması ve “Kalıpçılık Teknikeri” unvanı verilir.

 

Kalıpçılık Teknikeri Çalışma Alanları
Kalıpçılık teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrikalarda ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.

 

Kalıpçılık Teknikeri Meslekte İlerleme
Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan kalıpçılık teknikerleri, elde ettikleri başarılara göre büyük kuruluşlarda görev alabilir, çalıştığı kurumda ustabaşı, şef gibi idari kadrolara geçebilirler. “Kalıpçılık” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde “Kalıpçılık Öğretmenliği”, “Döküm Öğretmenliği”, “Metal Öğretmenliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver