Kalıpçı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kalıpçı, Kalıpçı hakkında, Kalıpçı ile ilgili bilgi, Kalıpçı mesleği, Kalıpçı nasıl olunur, Kalıpçı olmak için, Kalıpçı olmak için hangi okulu okumalı, Kalıpçı özellikleri, Kalıpçı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Kalıpçı Görevleri
İmal edilecek eşyanın proje ve diğer şartnamelerini inceler, gerekli hesaplamaları yapar, kullanılacak metali seçer, Ölçü aletlerini kullanarak gerekli iş tezgâhlarında talaş kaldırarak veya kaldırmadan imalat kesimine göre parçayı şekillendirir, Avadanlık takımlarının, iş tezgâhlarının, teçhizatın bakımını ve tamirini yapar, iş yerinde emniyetli çalışmayı sağlar.
Kalıpçı Kullanılan Malzemeler
T Cetveli, Gönyeler, cetvel, pergel, iletki, resim kalemleri, Eğe, pafta, kılavuz, rayba, matkap, breyz, spiral taşlama makinesi, Presler (Eksantrik, hidrolik, enjeksiyon, sıkıştırma, şişirme vb)., Takım tezgâhları (Torna, freze, taşlama, elektro erozyon vb.), Pentoğraf, rotasyon (döndürmeli) presler.
Kalıpçı Özellikleri
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Makine parçaları arasındaki ilişkileri görüp, mekanik problemleri çözebilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, görme organı sağlam, başkaları ile işbirliği yapabilen, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, dikkatli ve tedbirli, makinelerle çalışmaktan hoşlanan, gürültü ve sıcaktan rahatsız olmayan kimseler olmaları gerekmektedir.
Kalıpçı Çalışma Alanları
Kalıpçılar kalıp üreten atölye ve işletmelerde çalışırlar. Kalıpçılıkta genellikle erkek eleman çalıştırılmaktadır. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu yörelerde çalışma alanı oldukça geniştir. Kişiler kendi işlerini kurabilecekleri gibi, kalıp üreten endüstri işletmeleri ve küçük imalat yerlerinde de çalışabilirler. Teknoloji günümüzde bilgisayara yöneliktir. Bilgisayar teknolojisi az hata ve çok seri bir şekilde üretilecek olan işin boyutlandırılması, maliyeti, simülasyonu görerek kalıbın tasarımını kolaylaştırır. Bu sistemleri kavrayan bir kalıpçının iş bulma olanağı artar.
Kalıpçı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Makine Teknolojisi” alanı “Endüstriyel Kalıpçılık” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.
Kalıpçı Okulu Kaç Yıllıktır
Kalıpçılık mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.
Kalıpçı Meslekte İlerleme
Çıraklık eğitimini tamamlayanlar “Kalfalık” sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup; ekonomi, işletme bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, muhasebe, sigorta ve vergi mevzuatı, çalışma hukuku ve ileri meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. (Bu kursa katılanlar) kalfa olarak 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesine sahip meslek sahibi, işyerinde mesleğini yanında çalışan çıraklara öğretmek amacıyla mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik “İş Pedagojisi” kursuna katılıp, “Usta Öğretici” unvanı alabilirler. Sınavı başaranlar ustalık belgesini alıp kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver