Kalıcı silme programı! Dosya, klasör, program,oyun, fotoğrafları kalıcı olarak silmek için gerekli program

Windows 7, xp ve vista işletim sistemlerine sahip bilgisayarınızdan “Delete”, “Shitf + Delete” tuşlarına tıklayarak veya üzerine sağ tıklayıp “Sil” diyerek sildiğiniz dosyalar aslında kalıcı olarak silinmiyorlar. Yani birileri isterse o dosyaları ve bilgilerini geri getirebilir. Peki istediğiniz oyun, program, pdf ebook dökümanları, word belgesi, excel belgesi, resim ve fotoğraflar, film videoları yada gizli ve önemli dosyalarınızı bilgisayarınızdan tamamen kalıcı olarak silmek istermisiniz? Bunun bir yolu var. Dosyaları pcnizden geri dönüşümü olmayacak yani kurtarılamayacak şekilde kesin olarak silmek için ücretsiz olan CCleaner programını kullanabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle kalıcı olarak silmek istediğiniz tüm dosyaları seçip normal yoldan silin. Bunu dosyayı seçtikten sonra Shift ve Delete tuşlarına aynı anda basarak yapabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayınız.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. CCleaner’in son sürümünü indirmek için alttaki download butonuna tıklayınız.
    http://www.enbasit.com/indir.png
  2. Programı indirip kurduktan ve çalıştırdıktan sonra ana program penceresi açılacaktır.

  3. Sol menüde “Araçlar” isimli butona tıklayın.

  4. Açılan pencereden “Drive Wiper” türkçesiyle “Sürücü  Silme/Temizleme” butonuna tıklayınız. Üstteki resimde görüldüğü gibi açılan pencerenin sol tarafındaki butonların en altında yer alıyor.

  5. Bu pencereden de ayarları yukardaki resimde görüldüğü şekilde yapın. Üst taraftaki seçeneklerden “Free Space Only” türkçesiyle “Sadece Boş Alanları” seçin, alt taraftaki security (güvenlik) seçeneğinden  istediğinizi seçin.
  6. Son olarak  Drives (sürücüler) seçeneğinden de  temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin. Kalıcı olarak silmek istediğiniz dosya silmeden önce hangi sürücüdeyse o sürücüyü seçmeyi unutmayın.
  7. En alttaki “Wipe” (temizle veya sil) butonuna tıklayarak daha önce silmiş olduğunuz dosyaların geri dönüşümü imkansız şekilde kalıcı olarak silinmesini sağlayın.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver