Kalça Kireçlenmesi, Kalça Kireçlenmesi Ne Demek, Kalça Kireçlenmesi Sorunu

kalça kireçlenmesi tedavisi, kalça nasıl kireçlenir, kalçanın kireçlenmesi,

Kalça kireçlenmesi nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalça kireçlenmesi ekseri ileri yaşlarda vuku bulan bir sağlık sorunu olup, giderek daha fazla kişide görülmeye başlamıştır. Kalçanın deformasyona uğraması sonucu ile kalçanın kireçlendiği bilinmektedir. Peki kalça kireçlenmesi nasıl bir sorundur ve bu sorundan nasıl korunulur?

 

Kalça kireçlenmesi nedir?

 

Kalça kireçlenmesi çoğu zaman tek kalçada görülmektedir. Lakin tedavi edilmedi müddetçe sorun diğer kalçaya doğruda ilerleyecektir. Kalça kireçlemesi sorunu yaşayan hastalar kalçalarını rahat bir şekilde hareket ettiremez ve hareket esnasında ağrı hissederler. Bu ağrı vücuda yük bindiğinde artar ve dinlenirken azalır. İlerleyen zamanlarda ise hastaların hareketleri neredeyse kısıtlanmış, topallayarak yürümeye ve diz ağrısı çekmeye başlamış olacaktır.

Kalça hareketlerinde tutukluk yaşanmasına sebep olan kalça kireçlenmesi tedavisinde ilk olarak kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Geçmeyen veya ilerlemiş olan sorunlarda ise tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Kalça kireçlenmesinde hastaların birçoğu kaplıca tedavisine de başvurmaktadır.

Kalça kireçlenmesinden korunmak için, kalça yeteri kadar dinlendirilmeli, fazla kilolar verilmeli, egzersiz ve yürüyüş gibi aktiviteler uygulanmalı, düzenli uyku uyumalı ve ara sıra yüz üstü yatmak gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver