Kahvenin Sağlığa Zararları, Kahvenin Vücuda Etkileri, Kahvenin Zararı

kahvenin zararları hakkında, Kahvenin zararları neler, kahvenin zararları nelerdir,

Kahvenin zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük yaşamda sıkça tüketilen, vazgeçilmezlerimiz arasında yer alan bir içecek olan kahvenin, yararları kadar maalesef zararları da var. Daha önce kahvenin faydaları nelerdir? başlıklı konumuzda, kahvenin sağlığa yararlarından bahsetmiştik. Şimdi ise kahvenin zararları nelermiş birde bunlara göz atalım.

 

Her şeyin fazlası zarar, bunu sanırım hepiniz biliyorsunuz. Aşırı kahve tüketmekte sağlığı olumsuz derece de etkilemektedir. Kahvenin sağlığa zararları hakkında birçok şey söyleniyor. En doğru bilgileri uzmanlarımın yazılarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz. İşte kahvenin vücuda etkileri;

 

Kahvenin zararları

 

Kahvenin içinde yer alan kafein, aşırı kahve tüketildiği zaman kalp ritmini etkilemektedir. Aşırı tüketilen kahve kalp ritmi bozukluğuna yol açmaktadır. Kalp atışlarında hızlanma, çarpıntı gibi sorunlar ortaya çıkmakta, bu nedenle uzmanlar kalp hastalarını kahveyi daha az tüketmeleri konusunda uyarıyorlar.

Kahvenin tansiyonu da tetiklediği söylenmekte. Günlük kahve tüketimi 4 bardaktan fazla olanlarda tansiyon hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kahve, kan basıncını etkilediği için tansiyonu hızla yükseltmektedir.

Kahvenin zararlarından bir tanesi de mide hastalıklarını tetiklemesidir. Mide hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmuyor ama var olan mide hastalıklarının kötüleşmesini sağlıyor. Ayrıca mide asidinin daha fazla salgılamasına neden olmakta.
Günlük tüketilen kahve vücutta su kaybına da yol açmaktadır. Bazı uzmanlara göre kahvenin neden olduğu su kaybı, ciddi bir problem değil.

Kahve bileşenleri beyinde yer alan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olmaktadır. Migrenin ortaya çıkmasında son derece önemli bir uyarıcıdır.
Kahvenin içinde yer alan kafein miktarı, vücut için gerekli olan besinlerin ve demirin emilmesini engellemekte ayrıca; kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kahveyi aşırı tüketenlerde kemik erimesi görülmektedir.
Günlük üç fincandan fazla tüketilen kafein, doğurganlığı da olumsuz etkilemektedir.Bilhassa kadınların yumurtlamasını engellediği için gebe kalma şansını azaltmaktadır. Erkeklerin ise sperm kalitelerini düşürmektedir.

Gebelik döneminde içilen kahve, bebeğe oldukça zararlı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver