Kafkas Dağları Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Kafkas Dağları Nedir Nerededir

Kafkas Dağları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kafkas Dağları Nedir, Kafkas Dağları Ne Anlama Gelir, Kafkas Dağları Ne Demektir, Kafkas Dağları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kafkas Dağları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kafkas Dağları Anlamı

Güney Rusya’da bulunan ve Asya ile Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran sıradağ kütlesi. Avrupa’nın güneyindedir. Batıda Karadeniz ile doğuda Hazar Denizi arasında, kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanır. Bu dağların uzunluğu 1.100, genişliği 100-150 km.dir. En yüksek doruğu Elbruz’dur (5.633 m.). Üzerindeki buzulların alanı 2.000 km2yi geçer, geniş ormanlarla örtülüdür. Kafkaslar, aslında birbirine paralel iki kütleden oluşur: Kuzeyde Büyük Kafkaslar (Rusça: Bolşoy Kavkaz) ve güneyde Küçük Kafkaslar (Rusça: Malyi Kavkaz). Bu iki kitle, Transkafkasya’da yer alan, Riyon ve Kura çukurluklarını ayıran Suram Dağları ile birbirine bağlanır. Büyük Kafkaslar, birkaç yüksek geçitle aşılır. Bunların en tanınmışı Daryal’dır.

Konu ile ilgili aramalar: Kafkas Dağları Nedir Kafkas Dağları ödev ara Kafkas Dağları kelime anlamı Kafkas Dağları sözlükte ara Kafkas Dağları ansiklopedi bilgi bankası ara Kafkas Dağları ne demek Kafkas Dağları neye denir

Kafkas Dağları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver