Kafeinin Bedene Yararları, Kafeinin Bedene Zararları, Kafeinin Bedensel Etkileri

kafeinin etkileri, kafeinin etkileri nelerdir, kafeinin olumlu etkileri, kafeinin olumsuz etkileri

Kafeinin bedensel etkileri nelerdir?

Kafein tüketiminin bedene mütenevvi etkileri bulunmakta ve bu etkilerinin neler olduğunu merak edenler için makalemizde açıklamaya karar verdik. Kafeinin bedensel etkileri arasında beyine giden kanın geçmiş olduğu damarların tıkanması yer almaktadır. Bu sebepten dolayı beyin savunmaya geçerek uyanık ve aktif kalmaya çalışır ve adrenalin salgılayıp dopamin depolarını harekete geçirdiği için kişiye kısa süreli de olsa keyif ve mutluluk vermektedir. Kişinin pozitif bir ruh haline ulaşmasını sağlayan kafeinin etkileri bu kadarla da bitmiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafein düzenli kullanıldığında vücudun bağımlılık kazanmasına neden olur. Kafeinin bedene yararlı etkileri olduğu kadar mide asidini arttırma, ülser oluşumuna zemin hazırlama ve kalsiyumun azalmasına neden olma gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Kafeinin neden olduğu etkilerden kurtulmak isteyenler kafein kullanımını bıraktıkları zaman vücut kafein bağımlılığı kazandığı için kişide aşırı sinirlilik, uyku bozuklukları ve huzursuzluk gibi etkiler görülür. Bilhassa panik atak hastaları, gebeler, uykusuzluk çekenler ve sinir sistemi bozuk olanlar kafeinden kesinlikle uzak durmalıdır.

Ayrıca yaşlı kişilerin kafein kullanması kalça çıkığı ve kemik yoğunluğunda azalma gibi sorunlara sebebiyet verir. Yüksek tansiyon hastaları ise kafein kullanmak istediklerinde dozunu hekime danışmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver