Kadınlarda Yumurta Rezervi Neden Azalır, Kadınlarda Yumurta Rezervinin Azalması, Yumurta Azalması Nedeni

yumurta rezervi azlığı, yumurta rezervi azlığı neden olur, yumurta rezervi azlığının sebepleri, yumurta rezervinin azalması

Yumurta rezervi neden azalır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kız bebeklerin yumurtaları daha anne karnındayken geliştiği için kız bebekler dünyaya geldiğinde yeni bir yumurta üretimi olmaz. Doğum sonrasında yeni bir yumurta gelişimi olmaz fakat azalma görülebilir ve bu azalma da normal ve fizyolojik bir süreç sayılmaktadır. Yumurtalarda azalma kız çocuğunun büyüyüp gelişmesi ile orantılı olarak azalır ve bu azalma menopoz döneminde kadar sürüp gider. Kız çocuklarının ergenliğe gelmesi, adet görmeye başlaması doğurganlığının başladığını gösterir. Her ay adetle birlikte bir veya birden fazla yumurta gelişir ve gelişen yumurta erkek spermi ile birleştiğinde ise gebelik oluşur.


Gebeliğin oluşmasında en yüksek şans 25’li yaşlar olmakta, 25 yaşından sonra kadının gebe kalma şansı azalmaktadır. Bunun sebebi de yumurtaların azalmaya başlamasıdır. Kadın 35 yaşlarına geldiğinde yumurta azalması hızlanır ve 45’li yaşlara gelindiğinde ise gebe kalmak neredeyse imkansız sayılır. Bu dönemlerde kadınlar adet görmeye devam edebilirler ancak gebelik için şansları yok denecek kadar azdır.

Annesi başta olmak üzere yakın ailesinde (teyze,hala, büyük anne) erken menopoz sorunu yaşayan varsa, bu kadınların genetik olarak erken menopoza girme ihtimalleri çok yüksektir. Hem genetik hem de yaşla birlikte azalan yumurtalar şu sebeplerle de azalmaktadır; çikolata kisti, kanser sebebiyle uygulanan radyoterapi ve kemoterapi, önceden yapılmış yumurtalık ameliyatları kadınlarda yumurta rezervinin azalması sebepleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver