Kadınlarda Mamografi Çektirme, Mamografi Çekim Teknikleri, Mamografi Çekimi Nasıl Yapılır

mamografi çektirme nedir, mamografi çektirme zamanı, mamografi çektirmek, mamografi nasıl çekilir

Mamografi Çektirme

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Mamografi, kadınların göğüsünde meydana gelen sorunların muayene sonucu anlaşılmaması ile başvurulan bir yöntemdir. Meme röntgen filmi de denebilir… Meme muayenesinde saptanmayan ufak anormallikler mamografi filmi ile detaylı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu sayede memede meydana gelen sorunun erken teşhisi mümkündür.

 

Uzmanlar, 40 yaş üstü her kadınların en az iki yılda bir, 50 yaşını geçen kadınlarında her yıl mutlaka mamografi çektirmelerini öneriyorlar.

 

Mamografi nasıl çekilir?

 

Mamografi filminde kadının üst tarafı tamamen çıplaktır ve memeleri iki tabaka arasında hafifçe sıkıştırılır. Bu işlem birkaç saniye sürmektedir. Mamografi çekim işlemi memelerin en hassas olduğu dönemde çekilmelidir. Özellikle hassas memelere sahip olan kadınların mutlaka mamografi çektirmelidirler.

 

Mamografi Ne Zaman Çekilir?

 

Mamografi filmi çektirmek için adet sonrasını beklemelisiniz. Adet sonrası memelerin en hassas olduğu dönemdir. Bu nedenle memelerin hassas olduğu zaman mamografi çekilmelidir. Hormonal nedenlerden dolayı memelerin şişliği en alt düzeydedir ve bu nedenle adet bitiminde en iyi sonuçlar alınmalıdır. Adet bitimini takip eden hafta mamografi çekimi uygundur.

Mamografi çekimine gelen kadınların koltuk altı deodarantı, pudra ve losyon gibi filmi etkileyebilecek şeyler kullanmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver