Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri Tedavisi-Bayanlarda Kısırlık Sebepleri ve Tedavi Yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri Tedavisi-Bayanlarda Kısırlık Sebepleri ve Tedavi Yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri Tedavisi-Bayanlarda Kısırlık Sebepleri ve Tedavi Yolları

Bayanlarda kısırlık artık günümüzde tıbbın olanaklarının artması ile çok kolay tedavi edilebiliyor. Kısırlığın tedavi edilebilmesi için öncelikle kısırlığın nedenleri hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Her kadında kısırlık farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor ve farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilebiliyor. Şimdi kısırlık neden olur ve sebepleri tedavisi nelerdir ona bir göz atalım.

Kısırlık çiftlerin 24 aydan uzun süreli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamalarıdır. Kısırlık bazen kadınlardan bazen erkeklerden dolayı kaynaklanır. Bazı durumlarda bu sorun hem kadın hem de erkeklerdeki bazı faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Kadınlarda kısırlık nedenleri şunlardır:

Yumurtlama problemleri: Yumurtlama sorunları kısır vakalarının %25’ini oluşturur. Bunun nedeni hipotalamus veya hipofiz bezleri gibi üreme hormonlarında oluşan kusurlar veya yumurtalığın kendisinde oluşan problemler olabilir. Yumurtlama problemleri arasında anormal yumurtalık uyarıcı hormon ve luteinizan hormonun salgılanması, polisisstik yumurtalık sendromu, luteal aşama kusuru ve erken dönem yumurtalık kusurları yer alır.

Dölyatağı borularının hasar görmesi: Dölyatağı boruları hasar gördüğünde spermlerin yumurtaya ulaşması engellenir. Bu rahatsızlığa neden olan faktörler arasında chlamydia enfeksiyonu veya bel soğukluğu, yumurtanın rahim dışına, dölyatağı tüplerine yerleşmesi ve karın veya alt karın bölgesine daha önce cerrahi müdahale uygulanması bulunur.

Endometriozis: Endometriozis, normal şartlarda rahimde büyüyen dokunun rahim dışında büyümesi halinde oluşur.

Rahim ağzında daralma veya tıkanma: Rahim ağzı daralması ve tıkanmalarının nedeni kalıtsal şekil bozuklukları ve rahim ağzının hasar görmesi olabilir.

Rahim sorunları: 30’lu yaşlardaki kadınlarda yaygın olarak görülen rahimdeki iyi huylu polipler veya tümörler dölyatağı tüplerini tıkayarak veya yumurtanın rahimde yerleşmesini engelleyerek doğurganlığı etkileyebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver