kadınlarda demir eksikliği nedir-demir eksikliği anemisi tedavi-demir eksikliği belirtileri nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda kadınlarda demir eksikliği nedir-demir eksikliği anemisi tedavi-demir eksikliği belirtileri nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

kadınlarda demir eksikliği nedir-demir eksikliği anemisi tedavi-demir eksikliği belirtileri nelerdir

Kadınlarda Demir Eksikliği sorunu çok yaygın görülen ve bir çok hanımda adeta kronik bir hal almış olan bir beslenme ve dolaşım sistemi sorunudur. Kadınların bir çoğu demir eksikliğinin nedenleri ve tedavisi hakkında doğru bilgilere sahip değildir. İşte bu noktada sizlere demir eksikliği ve onun yol açtığı demir eksikliği anemisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir.

Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “demir eksikliği anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20′sinde, kadınların % 35′inde ve hamilelerin % 50′sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.
Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, başağrısı, başdönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, huzursuzluk gibi genel; tırnaklarda kolay kırılma, tırnaklarda uzunlamasına kabarık çizgiler, düzleşme ve çukurlaşma, dil papillalarında düzleşme, dilde yanma, ağız köşelerinde ülserasyon ve fissurlar ve yutma güçlüğü gibi özel belirtileri vardır.

DEMİR EKSİKLİĞİ NEDENLERİ:

1) Demir ihtiyacının artması: Gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde ihtiyaç artar. Diyetle alınan demir ihtiyacı karşılamaya yetmez.

2) Demirin yetersiz alımı: Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşından önce geçilmesi, çocuğun günde yarım litreden fazla süt içmesi ve daha büyük çocuklarda hazır gıdalarla beslenme, sosyo-ekonomik durum bozukluğu nedeniyle hayvansal gıdaların yeterince alınamaması buna yol açar. Erişkinlerde çay, kahve tüketiminin fazla olması, diyetle fazla miktarda kalsiyum alınması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ve sosis, salam gibi hazır besinlerin tüketimi demirin biyoyararlanımını azaltır. Sakatat, dana eti, koyun eti, tavuk eti, kuru baklagil, kuru meyve ( kayısı-üzüm ), pekmez, yeşil sebze, fındık, fıstık, susam, tahin gibi demirden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir.

3) Demirin yetersiz emilimi: Bazı kişilerde demir bağırsaklardan yeterince emilemez.

4) Kan kaybı: Özellikle mide – bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler, kadınlarda aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşük ve küretajlar buna yol açabilir.
DEMİR EKSİKLİĞİ TANI VE TEDAVİSİ:

Aneminin nedenlerinin iyi araştırılması gerekir. Altta yatan neden bulmadan rastgele demir ya da vitamin vermek, kan transfüzyonu yapmak, teşhisin gecikmesine, hastanın probleminin ilerlemesine yol açabilir.

Demir eksikliği olan bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik olur. Demir eksikliğinde enfeksiyonlara duyarlılık artar, tırnak-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar. Gebelerde morbidite ve mortalite, bebek ölümleri oranı, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bağışıklık sistemi bozulur. Demir eksikliği anemisi olan bireylerde hava kirliliğine bağlı olan kurşun zehirlenmelerine duyarlılık artar.
Demirin bağırsaktan emilimindemi artırmak için…

-C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
-Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
-İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
-Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
-Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Uz. Dr. Deniz Şahin Şimşek
Ataşehir Memorial Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü

Uludağ Ünv.Demir Eksikliğinde Beslenme Bülteni (PDF Formatında)

– Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
– Çocuklarda Demir Eksikliği ve Tedavisi
– Yorgunluk
– Kronik Yorgunluğu Gideren Bitkiler
– Kronik Yorgunluk Sendromu Fibromiyalaji
– Yorgunluğu Gideren Doğal Formüller (Ender Saraç)
– Kadınlarda Kansızlık
– Kendimi Yorgun Hissediyorum

demir eksikliği, demir eksikliği anemisi, demir eksikliği anemisi belirtileri demir eksikliği anemisi nedenleri, demir eksikliği anemisi nedir, demir eksikliği anemisi pdf, demir eksikliği anemisi ppt, demir eksikliği anemisi tedavi, demir eksikliği anemisi tedavi edilmezse, demir eksikliği anemisi tedavisi, demir eksikliği anemisinde beslenme, demir eksikliği belirtileri, demir eksikliği belirtileri nelerdir, demir eksikliği belirtileri uzman tv, demir eksikliği ilaçları, demir eksikliği ilaçları kilo aldırırmı, demir eksikliği nedenleri, demir eksikliği nedir, demir eksikliği tedavisi, demir eksikliği tedavisi ahmet maranki, demir eksikliği tedavisi bitkisel, demir eksikliği tedavisi ne kadar sürer, demir eksikliği tedavisi süresi, demir eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar, demir eksikliğinin belirtileri, demir eksikliğinin belirtileri nelerdir, kadınlarda demir, kadınlarda demir eksikliği,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver