Kadınlar Oluşan Miyom Belirtisi, Miyom Belirtileri, Miyom Belirtileri Nelerdir

miyon nasıl anlaşılır, rahimde miyom belirtileri, ,

Kadınlarda miyom belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Miyom rahmin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanmakta, en çok kadınların gebelik döneminde ortaya çıkmakta, büyüklükleri ise değişkenlik göstermekte ve bazen bir tane bazen de birden fazla olarak husule gelmektedir. Mütenevvi şikayetlere yol açan miyomlar kimi zamanda hiçbir belirti vermeden vücutta gizlice bulunup düşük ve kısıklığa yol açarlar.

Miyomun en bilindik belirtisi adet kanamalarının şiddetini arttırmasıdır. Kadınlarda görülen miyomun belirtileri arasında adet kanamalarının şiddetlenmesi en çok rahatsızlık veren sorundur. Adet kanamasını arttıran miyom kadınlarda kansızlığa yol açar. Üstelik miyomdan kaynaklı adet dönemi dışında da kanamalar görülür.

Kadınlarda görülen miyom belirtileri arasından bir diğeri de, karın alt bölgesinde ve kasıklarda hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar kadınların adet döneminde daha dayanılmaz bir hal alır.

Her kadında farklı boyutlarda bulunan miyomlar, aşırı büyüdükleri, karın boşluğuna doğru genişledikleri zaman idrar kesesi ve kalın barsak gibi çevre dokulara baskı yaparlar. Bu baskıdan kaynaklı idrar ve dışkı yapmada zorluk olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver