Kadında Cinsel Tepki ve Boşalma

KADINDA CİNSEL TEPKİ
Erkekte olduğu gibi kadında da cinsel tepki isteme bağlı olarak dört devreye bölünür. Masters ve Johnson, bu devreleri:
1) Heyecan veya uyanış devresi.
2) Plato ya da yükselme devresi.
3) Boşalım devresi.
4) Çözülme devresi, diye isimlendirirler.
kadınlarda orgazm kadınlarda boşalma seksin evreleri
Heyecan devresi: Çekici bir erkek görüntüsü de bu devrede belirli bir rol oynadığı halde görüntüsel bir uyanmadan çok, erkeğin bedensel teması önem kazanır. Kadında cinsel uyanış ayın zamanına bağlı olarak da değişir. Birçok kadın belirli zamanlarda çok artan cinsel arzular duyarlar. Özellikle devre ortasında ya da adetten hemen önce. Fakat tam ve sabit bir düzen çıkartılamamaktadır. Gelenek, adet ortasında dokular hassas, iltihaplanmaya hazır olduğu için cinsel birleşmenin sakıncalı olduğunu söyler; ancak bunun, gerçekte, kadını adet zamanında kirli bulan, eski bir Yahudi yasasından çıkmış olması mümkündür. Bu bir şanssızlıktır. Çünkü bazı kadınlar yalnız bu devrede güçlü istekler duyarlar. Adet sırasında cinsel birleşmeyi arzulayan kadının isteğini yerine getirmemek için hiç bir tıbbî neden gösterilemez. Dokular daha hassas, iltihaplanma oranı da daha yüksek değildir. Çiftleşme biraz kirlidir, hepsi bu kadar. Adet döneminde ilişkiye girmenin hiçbir sakıncası yoktur.
Kadında heyecan devresinin doruğa ulaşması erkeğe oranla daha yavaştır ve daha da uzun sürer. Bu devrede göğüs uçları dikleşir, etraflarındaki halka şişer ve koyulaşır. Klitorisin boyutları büyür, özellikle genişliği artar ve küçük dudaklar kanla doldukça daha yumuşak, daha kalın olur. Bu çeşitli değişimlerin ölçüsü kadından kadına değişkendir. Aynı zamanda leğen kuşağı dokularına sıvı girmekte, vajina yumuşamakta ve sıvının bir kısmı tuğlalar gibi, vajina duvarını meydana getiren minik hücre tabakalarına akmaktadır. Vajina beklediği penisin heyecanıyla terliyor gibidir. Vajinanın deliği yanına yerleşmiş iki küçük bez de sıvı salgılar; böylece giriş nemli ve kaygan olur. Eğer erkek, sıvı salgılanmadan ve bölge ıslaklaşmadan, cinsel birleşime başlarsa durum kadın için acı verici olabilir. Bu nedenden ötürü erkek kadını kendisini almaya hazır olana kadar uyarmaya devam etmelidir.
Plato Devresi: Bu devrede kadın, penisi, ıslanmış vajinasına kabul için hazır ve isteklidir. Penisin ileriye doğru hareketi, erkekle yakın fiziksel temas klitoris yöresini ve Venüs Tepesini uyarır, onu boşalım devresine doğru götürür. Fakat çoğunlukla kadın daha orgazma varmadan erkek varıp boşalacaktır. Genellikle kadın erkeğin zevkinin nedeni olduğunu düşünerek cinsel doygunluğa varacaktır. Fakat bazen cinsel gerilim çok yüksekte kalır. Hal böyleyse düşünceli bir erkek dişinin klitorisini ve Venüs tepesini okşayarak onun boşalmasını sağlamalıdır.
Boşalım: Uzun zaman kadınlarda iki değişik boşalımın olduğuna inanılırdı: Klitoris ve vajina orgazmı. Bir tetkik ve sonuçlandırma hatası olarak bundan Freud sorumludur. Freud klitoris orgazmını ancak mastürbasyonla elde edilen gelişmemiş bir yöntem olduğunu ve vajina orgazmının ancak cinsel duyarlılık merkezi, klitoral alandan vajinaya geçtiği zaman, cinsel ve psikolojik olgunlaşmayla meydana geldiğini öne sürdü. Bundan alınan sonuç, mastürbasyonun gelişmemiş, olgunlaşmamış olduğu ve yalnız mastürbasyonla orgazma varan kadının cinsel ve duygusal yönden olgunlaşmamış olduğudur. Buna karşın, vajina orgazmını hisseden bir kadın cinsel ve duygusal yönden olgundur. Bu yanlışlık yüzünden uzun süre kuşkuya düşülmüştür. Sonunda, gerçek, orgazmın nasıl meydana geldiğini araştıran ve böyle bir farklılık yaratmadığını belirten Masters ile Johnson tarafından ortaya çıkarılmıştır. Erkekte olduğu gibi kadında da boşalım ayni sallanışlara ve leğen kuşağı kaslarının ileri doğru hareketine bağlıdır. Erkek orgazmından tek farkı dişide fışkırtma olmamasıdır. Boşalma sırasında rahim ve vajina kasları çekilir ve epey dikleşmiş olan penis vajinadaysa, bazı kadınlarda çok daha büyük bir orgazm hissedilir. Penis kasılan vajina kaslarıyla ritmik olarak sıkıştırılır, serbest bırakılır.
Çözülme Devresi: Erkekte olduğu gibi kadında da gerilen kaslar gevşer, kadını uyku basar. Bu devrenin ilk dakikalarında klitoris özel bir duyarlığa sahiptir. Fakat hassaslık hızla sona erer, ve vulva dokuları beş ya da on dakika içinde kendilerini yıkamış olan sıvıyı kaybeder. Çözülme devresinde bastıran uyku dış etkenlere bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Kadın plato devresine kadar varmış, fakat boşalım elde edememişse dokulardaki kan toplanmasının çözülüşü yavaş ve uzun olur. Uyarılmanın tekrarlanması fakat boşalma olmaması fiziksel ve beyinsel huzursuzluğa neden olabilir, çeşitli psikosomatik ve jinekolojik şikâyetlerin altında yatan neden olabilir. Aylar süren bir devrede kadın, erkeği birçok defa orgazma götürebilir, fakat kendi ancak birkaç defa boşalır. Çok az kadın birleşmenin her devresinde boşalıma varır. Kadınların çoğunda boşalım ara sıra olur. bazılarındaysa çok ender olur, ya da hiç olmaz.
Aramalar: kadınlarda boşalma , kadınlarda orgazm , bayanların seks sırasında durumları , kızlarda orgazm

var Ads1 = document.getElementById(‘AdsenseAds1′);
var Ads2 = document.getElementById(‘AdsenseAds2′);

Sponsorlu Bağlantılar

Ads1.parentNode.removeChild(Ads1);
Ads2.parentNode.removeChild(Ads2);

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver