Kadın Tüp Bebek Tedavisinde Sigara İçerse Ne Olur, Sigara İçen Kadınlarda Tüp Bebek, Sigara İçenlerde Tüp Bebek Tedavisi

tüp bebek tedavisinde kadının sigara içmesi, tüp bebek tedavisinde sigara içmek, ,

Sigara kullanan kadınlarda tüp bebek tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan ilmi araştırmalar gösteriyor ki, tüp bebek tedavisinde sigara içen kadınların içmeyen kadınlara göre tedaviden başarılı sonuç alması daha düşüktür. Uzmanlar tüp bebek tedavisinde kadının sigara içmesi ile tedaviden elde edilecek başarı şansının 2 kat azaldığını söylemekteler. Tüp bebek tedavisinde sigara içmek bebek sahibi olma hayallerinizi bir anda suya düşürebilir.


Sigara bağımlısı kadınların bebek sahibi olmak için başvurdukları tüp bebek tedavisinde diğer kadınlara nispeten iki kat daha fazla tedavi görmeleri gerekir. Çünkü tüp bebek tedavisinde sigara içen kadının yumurtalık kalitesi düşmekte, yumurta verimi ve üreme performansı azalmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tüp bebek tedavisine başlayan her sigara tiryakisi kadının bu alışkanlıklarına son vermelerini önermekteler. Aksi durumda bebek sahibi olma arzunuz biraz daha gecikecek belki de asla bebek sahibi olamayacaksınız.

Sigaranın çeşitli zararları bulunmaktadır. Doğurganlığı etkilemesi de bu zararlardan sadece bir tanesidir. Kadınların sigara içmesi hem tüp bebek tedavisinden olumsuz sonuçlar alınmasına sebep olmakta hem de oluşan gebeliğin düşük, ölüm doğum, erken doğum gibi risklerin yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver