Kadın Terzisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kadın Terzisi, Kadın Terzisi hakkında, Kadın Terzisi ile ilgili bilgi, Kadın Terzisi mesleği, Kadın Terzisi nasıl olunur, Kadın Terzisi olmak için, Kadın Terzisi olmak için hangi okulu okumalı, Kadın Terzisi özellikleri, Kadın Terzisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Kadın Terzisi Görevleri
Müşterisi ile model üzerinde konuşur ve müşterinin ölçüsünü alır, Örneklere veya müşterinin isteğine göre kalıp çıkarır, kumaşı işaretler ve kalıba uygun olarak keser, giyim eşyasının parçalarını diker, gerekli yerlere tela yapıştırır ve teyeller, teyellenmiş elbiseyi müşteri veya manken üzerinde prova eder, değişiklik yapılacak kısmı işaretler, gerekli değişiklikleri yapar, el veya makine ile son dikişlerini yapar, düğme, kopça vb. malzemeleri diker, bitmiş giysilere ütü yapar, giysileri müşterinin isteğine göre değiştirir veya onarır, kullandığı araç ve gerecin basit bakım ve onarımını yapar.
Kadın Terzisi Kullanılan Malzemeler
Kumaş, tela, astar, ibrişim, iplik, masura, düğme, resmi rütbe işaretleri, dikiş makinesi, ütü, makas, mezura, gönye, eğri cetvel, düz cetvel, ütü masası, biçki masası, overlok makinesi, dikiş iğnesi, toplu iğne, toplu iğne yastığı, ütü yastığı, yüzük ve çeşitli makaralar ile kol tahtası, çıtçıt, fermuar, prova aynası, ölçü defteri.
Kadın Terzisi Özellikleri
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, renkleri ayırt edebilen, dikkatli ve titiz, sabırlı ve eleştiriye açık, ayrıntıları algılayabilen, değişik görüşlere ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir. Yaratıcı ve tasarım yeteneği olan kişilerin meslekte başarılı olma olasılığı yüksektir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar ellerin titremesi, mesleğini yapmayı engelleyici bedensel sakatlığının bulunması, yakın görüş bozuklukları, el ve parmak noksanlıkları, el ve parmaklardaki romatizma mesleğin yapılmasını engeller.
Kadın Terzisi Çalışma Alanları
Kamu ve özel işletmelerde, terzihanelerde, konfeksiyon atölyelerinde, moda merkezlerinde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler. Konfeksiyon sanayinin gelişmesi ve üretim maliyetlerini düşürmesi sebebiyle ısmarlama elbise yaptıranların sayısı azalmıştır. Bunun sonucu olarak da terzihaneler azalmıştır. Bu sebeple birçok terzi konfeksiyon atölyelerinde çalışmaya başlamış, bir kısmı da değişik alanlarda iş aramak durumunda kalmıştır. Bununla birlikte mesleğinde uzmanlaşmış kişiler müşteri çevrelerini dağıtmadan çalışmaya devam etmektedir. Her zaman nitelikli, mesleğini seven terzilere ihtiyaç vardır. Bilindiği gibi giyinmek insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Bu meslekte iş bulamayan kişiler konfeksiyon, modelci, kürkçü, el ve makine dikişçisi ve ütücülük yapabilirler. Bu meslekte iş bulma yönünden kadın ve erkek arasında fark yoktur.
Kadın Terzisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Giyim Üretimi Teknolojisi” alanı “Kadın Terziliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.
Kadın Terzisi Okulu Kaç Yıllıktır
Kadın terziliği mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.
Kadın Terzisi Meslekte İlerleme
Çıraklık eğitimini tamamlayanlar “Kalfalık” sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup; ekonomi, işletme bilgisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, iş ve insan ilişkileri, muhasebe, sigorta ve vergi mevzuatı, çalışma hukuku ve ileri meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık eğitimine katılmayanlar ise 5 yıl çalıştıktan (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) sonra ustalık sınavına girebilmektedirler. Ustalık belgesine sahip meslek erbabı, işyerinde sanatını yanında çalışan çıraklara öğretmek amacıyla mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik “İş Pedagojisi” kursuna katılıp, “Usta Öğretici” unvanı alabilirler. Sınavı başaranlar ustalık belgesini alıp kendi işyerlerini açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek alanla ilgili diğer dallarda eğitim görerek sertifika ve şartları tamamladıklarında meslek lisesi diploması alabilirler. Meslek lisesi diplomasına sahip olanlar alanla ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Modüler sistemde Giyim Üretim Teknolojisi altında yer alan dallardan birinde yeterlilik kazanmak istendiğinde alan ortak ve ortak beceri dersleri dışındaki seçeceği daldaki meslek derslerini almak suretiyle benzer meslekte de yeterlilik ve sertifikaya sahip olabilirler. (Bu dallar: Çocuk Giyim Modelisti, Kadın Giyim Modelisti, Erkek Giyim Modelisti, Kesimci, Model Makineci, Erkek Terzisi)

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver