Kadın Sığınma Evi

KADIN SIĞINMA EVİ NEDİR?

Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde kocasından dayak yiyen veya işkence gören kadınların kaçıp sığındıkları yere kadın sığınma evi veya kadın sığınma yurdu deniyor. Orta çağda kadınlar evi, genelev anlamında kullanılırdı.

Sponsorlu Bağlantılar

Gününüzde ise, kocasından kaçmak zorunda kalan kadınların çocuklarıyla birlikte birkaç gün, birkaç hafta veya birkaç ay kalabileceği yere bu isim veriliyor. Bu tür evlerin çoğunda kadınlara sadece ruhsal (teskin edici) yardım sağlanmıyor, aynı zamanda da yasal açıdan danışmanlık hizmetleri de sunuluyor.

Bu tür evler ülkemizde de gerek devlet eli ile belediyeler aracılığıyla gerekse dernekler ile yürütülmektedir. Ülkemizde bulunan Morçatı isimli dernek bu görevi yıllardır üstlenmiş, kadınlara sosyal ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerlerinde durabilecekleri projeler geliştirmiştir. Bunun yanısıra günlük ortalama 10 kadına yüz yüze danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu kurumların telefonlarına internet üzerinden, polis karakollarından ve belediyelerden kolayca ulaşılabilmektedir. Şiddet gördüğünüz acil durumlarda aşağıdaki telefonları arayabilirsiniz.

Acil durumlarda yardım için:
155 – Polis imdat,
156 – Jandarma,
183 – Sosyal Hizmetler Aile Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı,
0212 656 96 96, 0 549 656 96 96 – Hürriyet aile içi şiddet acil yardım hattı.
Aramalar: kadın sığınma evi nedir? morçatı nedir? morçatı ne yapar? kadın sığınma evinde ne yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver