Kadı Nedir Görevi Neye Bakar? Hakkında Bilgi

Kadı Nedir Görevi Neye Bakar?

Kadı Nedir Görevi Neye bakar hangi davalara bakardı
Kadı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kadı Nedir, Kadı Ne Anlama Gelir, Kadı Ne Demektir, Kadı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kadı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kadı Anlamı

Tanzimata kadar her türlü davaya, Tanzimat ile Medenî Kanun arasındaki dönemdeyse yalnızca, evlenme, boşanma, nafaka, miras davalarına bakan mahkemelerin başkanlarına verilen ad.

Kadıların ilk İslâm toplumlarında çok önemli işlevleri vardı. Bu nedenle, kadı olabilmek için birçok koşulu yerine getirmek gerekiyordu. Kadı, günahtan sakınan, erdemli, yetişkin ve özgür bir Müslüman olmalı, şeriatı iyi bilmeliydi. Kadılar atandıkları yerin askerî işleri dışında bütün yerel ve yönetsel işlerini de yönetirlerdi. 1869′da nizamiye mahkemeleri kurulunca, kadıların yetkisi sınırlandı. 9 Nisan 1924′te yayımlanan yasayla Türkiye’de kadılık unvanı kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Kadı Nedir Kadı ödev ara Kadı kelime anlamı Kadı sözlükte ara Kadı ansiklopedi bilgi bankası ara Kadı ne demek Kadı neye denir

Kadı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver